reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza na alkohol może wzrosnąć

Akcyza na alkohol może wzrosnąć

Finlandia chce podnieść stawki akcyzy na alkohol we wszystkich państwach UE. Jeśli jej się to uda, w Polsce akcyza może być wyższa nawet o ponad 100 proc.


W Polsce akcyza na alkohol wysokoprocentowy (wódki, likiery itp.) wynosi 4550 zł za hektolitr 100-proc. alkoholu etylowego (stanowi to więc 45,50 zł za litr), czyli ok. 1161 euro. Podniesienie i ujednolicenie stawki na akcyzę za wyroby wysokoprocentowe zdaniem Finów skoryguje różnice w tym zakresie między krajami członkowskimi. Oznacza to, że w państwach, w których do tej pory akcyza była zgodna z unijnymi założeniami, ale okaże się za niska do ustalonego minimum, trzeba będzie ją podnieść.

– Wiem, że będzie to trudne. Ale od 15 lat akcyza na alkohol nie była wyrównywana zgodnie z inflacją – powiedział premier Finlandii Matti Vanhanen.

Należy się spodziewać, że Finlandia będzie dążyła do ujednolicenia stawki akcyzy na alkohol poprzez zrównanie jej do poziomu obowiązującego w Finlandii.

– Dopóki będą kraje, które się sprzeciwiają tej decyzji, szanse na zmianę akcyzy są niewielkie – zauważa Krzysztof Flis, doradca podatkowy z MDDP.

Jeśli założymy, że Finlandia będzie chciała ustalić akcyzę unijną dla wszystkich państw na swoim poziomie, czyli 2825 euro, spowoduje to wzrost stawek prawie we wszystkich krajach UE. Obecnie większa stawka akcyzy na wyroby alkoholowe poza Finlandią istnieje tylko w Szwecji i Irlandii.

Podniesienie akcyzy do kwoty obowiązującej w Finlandii spowodowałoby w Polsce ponad 100-proc. jej wzrost.
Akcyza na litrze czystego alkoholu etylowego wzrosłaby o 65,20 zł. Oczywiście akcyza na litrze wódki byłaby w tym przypadku niższa, gdyż zawiera ona tylko 40 proc. czystego alkoholu.

Bogdan Świąder

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama