reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczone wcześniej kwoty trzeba doliczyć

Odliczone wcześniej kwoty trzeba doliczyć

Podatnik korzystający z ulgi budowlanej w 1997 roku, który wycofał w 2006 roku wkład budowlany ze spółdzielni, musi w zeznaniu za 2006 rok doliczyć wcześniej odliczone kwoty.

 

Minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską przypomniał, że ulga budowlana odliczana od podatku, w tym z tytułu poniesienia wydatków na własne cele mieszkaniowe przeznaczone na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, znikła 1 stycznia 2002 r. W ustawie pozostały przepisy regulujące prawa nabyte. Jednocześnie nałożono obowiązek zwrotu uprzednio odliczonych kwot, w przypadku np. wycofania wkładu ze spółdzielni.

Przepisy te nie zawierają żadnych ograniczeń czasowych. W konsekwencji nawet w sytuacji, gdy podatnik z ulgi budowlanej korzystał w 1997 roku, a wkład budowlany ze spółdzielni mieszkaniowej wycofał w 2006 roku, to w zeznaniu podatkowym za 2006 rok jest zobowiązany doliczyć kwoty uprzednio odliczone. Wolą ustawodawcy było przyznanie – na mocy przepisu przejściowego – takich samych praw oraz nałożenie takich samych obowiązków, jakie przysługiwały osobom, które z odliczeń mieszkaniowych korzystały do 1 stycznia 2002 r., tj. do dnia likwidacji dużej ulgi budowlanej.

Marcin Musiał


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama