REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej planów audytu

31 października mija termin złożenia rocznych planów audytu. W tym roku będzie ich znacznie więcej niż w latach ubiegłych. Wszystko za sprawą nowych przepisów.

Do końca października audytorzy wewnętrzni muszą przedstawić Głównemu Inspektorowi Audytu Wewnętrznego (GIAW) plan audytu na 2007 rok. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego przedstawiają go odpowiednio wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi, staroście lub marszałkowi województwa. Nie wszyscy jednak wywiązują się z tego obowiązku. Potwierdzają to statystyki prowadzone przez resort finansów. W 2005 roku do przesłania planów zobowiązanych było 276 jednostek, ale aż 10 proc. z nich tego nie zrobiło. Powód to brak sankcji. Krzysztof Klimczak, prezes Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych Jednostek Sektora Finansów Publicznych, przyznaje, że w przepisach nie ma określonych sankcji za niezłożenie planu. Jest to luka, którą należy wypełnić. Taki przepis pomagałby w prawidłowym przebiegu prac audytora – uważa nasz rozmówca.

Nowe obowiązki

Zmiany w przepisach o finansach publicznych spowodowały, że w tym roku zwiększyła się lista podmiotów, które zobligowane są do zatrudnienia audytora wewnętrznego i przesłania planu audytu na przyszły rok.
– Obowiązek prowadzenia audytu wewnętrznego rozszerzono o Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, urzędy celne, urzędy skarbowe oraz urzędy kontroli skarbowej i regionalne izby obrachunkowe – wyjaśnia Krzysztof Klimczak. Dodaje przy tym, że ustawodawca ograniczył konieczność zatrudniania audytora wewnętrznego w niektórych jednostkach sektora finansów publicznych. Będzie tak na przykład w państwowych szkołach wyższych, które nie przekroczyły kwot określonych w rozporządzeniu.

Potrzebne analizy

Zdaniem prezesa SAW przygotowanie rocznego i strategicznego planu audytu powinny poprzedzać specjalistyczne prace i analizy przeprowadzone przez zespoły audytorskie. Takie plany, jak podkreśla, obejmują analizę pełnego zakresu działalności jednostki (a często kilku lub kilkunastu jednostek) i wymagają doświadczenia i specjalistycznych umiejętności.
– Dlatego w Stowarzyszeniu kładziemy nacisk na wymianę doświadczeń i doskonalenie warsztatu audytorskiego. We wrześniu będziemy prowadzić zajęcia prezentujące przygotowanie planów audytu, bo przygotowanie dobrego planu to sztuka – informuje Krzysztof Klimczak.

Dane z błędami

Zgodnie z analizą Ministerstwa Finansów te plany, które przesłane są w terminie, w wielu przypadkach zawierają błędy. Niekiedy są to jedynie drobne uchybienia formalne polegające na braku podpisu kierownika lub audytora bądź też niekompletności przesyłanych dokumentów. Czasami jednak resort stwierdza brak spójności pomiędzy przedstawianymi wynikami analizy ryzyka, zaplanowanymi zadaniami audytora oraz obszarami ryzyka objętymi audytem wewnętrznym w kolejnych latach. Przykładowo w 45 planach z 280 przesłanych na 2005 rok przedstawiony wynik analizy nie miał związku z pozostałą częścią planu.

NIE WSZYSCY PRZESYŁAJĄ
Spośród zobowiązanych jednostek plany przesłało*:
na 2003 r. – 88 proc. jednostek
na 2004 r. – 82 proc.
na 2005 r. – 92 proc.
na 2006 r. – już 90 proc.
* Według statystyk prowadzonych przez Ministerstwo Finansów

Agnieszka Pokojska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA