reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > E-deklaracje są (nie)dostępne

E-deklaracje są (nie)dostępne

Od dziś można przesyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną w systemie e-POLTAX. Choć eksperci podkreślają, że sukcesem jest już samo uruchomienie w terminie systemu e-deklaracji, podatnicy - ufając wcześniejszym zapowiedziom - oczekiwali więcej.


Tymczasem z zapowiedzi niewiele zostało. Od 16 sierpnia podatnicy mieli mieć możliwość przesyłania wszystkich deklaracji PIT, CIT, VAT, NIP, PCC oraz podań, a będą mogli przesyłać jedynie PIT-4 oraz PIT-8A. W rzeczywistości z systemu, który został dziś uruchomiony, może korzystać jedynie 7,5 tys. przedsiębiorstw, których roczne przychody netto przekroczyły równowartość 5 mln euro.

Winę za taki stan rzeczy ponosi resort finansów. Już rok temu projekt miał 9-miesięczne opóźnienie. Z tego powodu zrezygnowano z wprowadzenia obowiązku przesyłania deklaracji elektronicznych m.in. przez sądy, notariuszy oraz przedsiębiorców obsługiwanych przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe. Przepisy wykonawcze do znowelizowanej Ordynacji podatkowej, na mocy której możliwe jest przesyłanie e-deklaracji, zostały przyjęte dopiero na początku sierpnia. W konsekwencji zamiast e-dekla- racji został jedynie przejściowy projekt e-POLTAX.

Łukasz Zalewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama