reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > CIT. Likwidacja ulgi dla spółek wodnych

CIT. Likwidacja ulgi dla spółek wodnych

Jeżeli posłowie nie zmienią ustawy o CIT, od nowego roku spółki wodne będą musiały opodatkować składki przekazywane im przez rolników. Może zabraknąć pieniędzy na meliorację pól.

 
Z końcem tego roku traci moc zwolnienie podatkowe dotyczące dochodów spółek wodnych i ich związków przeznaczonych na cele statutowe, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Znajduje się ono w ustawie nowelizującej ustawę o CIT z 2004 r. (Dz.U. z 2004 r. nr 254). Waldemar Rudowski, przewodniczący Krajowego Związku Spółek Wodnych (KZSW), mówi, że spółki istnieją od 170 lat i ich dochody, pochodzące ze składek rolników, nigdy nie były opodatkowane. Może się to jednak zmienić po 1 stycznia 2007 r.

– Konsekwencje mogą być poważne. Będzie mniej pieniędzy na utrzymanie urządzeń do melioracji pól – ostrzega szef związku.

Jednak zdaniem Ministerstwa Finansów likwidacja zwolnienia nie oznacza, że każda spółka wodna będzie płacić podatek dochodowy. W przypadku sfinansowania z osiągniętych przychodów wydatków związanych z realizacją celów statutowych, wydatki te zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT będą stanowić koszty podatkowe (z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1).

Według KZSW, resort finansów nie rozumie zasady funkcjonowania spółek wodnych. Rolnicy w nich zrzeszeni płacą składki do 15 maja każdego roku. W tym miesiącu spółka uzyskuje więc swój całoroczny dochód. Po zmianach niemal natychmiast będzie musiała opodatkować całą kwotę, gdyż rozlicza się co miesiąc, a nie ma jeszcze kosztów. Nie może przecież wydać od razu wszystkich pieniędzy na cele statutowe. Związek zwrócił się do MF o złożenie autopoprawki do ustawy. Wystąpił też z interwencją do posłów sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Na razie bez skutku.

PONAD 2700 SPÓŁEK WODNYCH
W Polsce działa ponad 2700 spółek wodnych zrzeszających około 1,5 mln rolników. Ich dochody pochodzą ze składek rolników. Zajmują się melioracją pól, utrzymywaniem urządzeń wodnych, czyszczeniem rowów.

ENCYKLOPEDIA PRAWA
ULGI PODATKOWE – zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku, z wyjątkiem obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w rozumieniu przepisów o VAT, oraz innych odliczeń stanowiących element konstrukcji tego podatku.

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama