| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pracowników urzędów można ponaglić

Pracowników urzędów można ponaglić

Jeżeli urząd skarbowy z nieuzasadnionych powodów przeciąga postępowanie, podatnik może go ponaglić.


Urzędy skarbowe powinny załatwiać sprawy w ustawowo określonych terminach. Jednak nie zawsze tak jest. Zgodnie z Ordynacją podatkową, podatnik powinien być zawiadomiony o każdym niezałatwieniu sprawy we właściwym terminie. Organ podatkowy ma dodatkowo obowiązek podać przyczyny niedotrzymania terminu i wskazać nowy. To samo dotyczy opóźnienia wynikłego z przyczyn niezależnych od organu.

Jak wynika z orzecznictwa NSA, z bezczynnością organu administracji publicznej mamy do czynienia, gdy w ustalonym terminie organ nie podjął czynności w sprawie lub wprawdzie prowadził postępowanie, ale nie zakończył go wydaniem w terminie decyzji, postanowienia lub też innego aktu lub też nie podjął stosownej czynności (wyrok WSA z 8 czerwca 2004 r., sygn. akt III SAB/Wa 8/04, niepublikowany). Jeśli urząd przeciąga załatwienie sprawy, podatnik może go ponaglić.

Ponaglenie należy złożyć do izby skarbowej. Jeżeli sprawa nie została załatwiona przez dyrektora izby skarbowej lub celnej, ponaglenie składa się do ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Jeśli ponaglenie będzie zasadne, możemy liczyć na wyznaczenie dodatkowego terminu oraz wyjaśnienie przyczyn i ustalenie winnych.

Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK