reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wystarczy samo oświadczenie

Wystarczy samo oświadczenie

Aby wskazać siedzibę firmy dla celów identyfikacji podatkowej, nie trzeba podpisywać umowy użyczenia. Wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie.


Przepisy ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 z późn. zm.) przewidują, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą powinni dołączyć do zgłoszenia identyfikacyjnego uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem. Dotyczy to m.in. potwierdzenia uprawnień do korzystania z lokalu, w którym znajduje się siedziba.

Przepisy nie określają jednak, o jaki dokument chodzi. Tymczasem na siedzibę firmy możemy wybrać lokal, z którego korzystamy na podstawie umowy użyczenia. Umowa użyczenia może być zawarta w dowolnej formie: pisemnie lub ustnie. Dla celów dowodowych wskazane byłoby pisemne jej zawarcie. Jednak w praktyce wystarczy ustne wyrażenie zgody na użyczenie np. lokalu. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli lokal został użyczony dla celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, np. na siedzibę firmy, trzeba dopełnić pewnych obowiązków ewidencyjnych.

Do zgłoszenia identyfikacyjnego w urzędzie skarbowym trzeba dołączyć m.in. dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z danego lokalu. Jeśli siedzibą firmy ma być lokal, z którego korzystamy za ustną zgodą właściciela, wystarczy pismne oświadczenie o zawarciu takiej umowy z właścicielem lokalu.

Edyta Wereszczyńska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Muzyczka

Doktor nauk prawnych; adiunkt w Kolegium Jagiellońskim - Toruńskiej Szkole Wyższej w Toruniu; ekspert w dziedzinach: postępowanie administracyjne, sądowoadministracyjne, egzekucyjne postępowanie administracyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama