| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za użytkownika zapłaci właściciel

Za użytkownika zapłaci właściciel

Jeśli zaległości podatkowe powstaną w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez użytkownika nieruchomości, podatek zapłaci właściciel.

 
Zasady odpowiedzialności za cudze zobowiązania podatkowe regulują przepisy Ordynacji podatkowej. Wymieniają one wśród osób, które odpowiadają za cudze podatki, właściciela, samoistnego posiadacza i użytkownika rzeczy lub praw. O odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe wspomnianych osób można jednak mówić wtedy, gdy powstały one w związku z działalnością gospodarczą lub służą do jej prowadzenia.

Aby wymienione osoby odpowiadały za cudze zaległości podatkowe, muszą pozostawać z użytkownikiem w określonym związku. Związek ten polega na tym, że w okresie użytkowania rzeczy lub prawa między użytkownikiem a właścicielem (posiadaczem samoistnym, użytkownikiem wieczystym) istnieją powiązania o charakterze rodzinnym, kapitałowym lub majątkowym. Powiązania te ocenia się w świetle przepisów o podatku dochodowym. W grę mogą wchodzić także powiązania wynikające ze stosunku pracy.

– Związek ten może zachodzić również między osobami pełniącymi funkcje zarządzające, nadzorcze albo kontrolne w podmiocie będącym właścicielem, samoistnym posiadaczem lub użytkownikiem wieczystym rzeczy lub prawa majątkowego i w podmiocie będącym jego użytkownikiem – dodaje adwokat Artur Jezierski. Jego zdaniem te same zasady odpowiedzialności znajdują odpowiednie zastosowanie także do najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze.

Za zaległości podatkowe odpowiada także dzierżawca lub użytkownik nieruchomości solidarnie z podatnikiem będącym właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem samoistnym nieruchomości – i to całym swoim majątkiem (bez ograniczenia kwotowego). Odpowiedzialność dotyczy zobowiązań podatkowych wynikających z opodatkowania nieruchomości, powstałych podczas trwania dzierżawy lub użytkowania. Ale uwaga, zakres odpowiedzialności dzierżawcy i użytkownika nie obejmuje pewnych należności. Mowa tu o należnościach wymienionych w art. 107 par. 2 Ordynacji podatkowej.

Ważne!
Odpowiedzialność za zaległości podatkowe użytkownika rzeczy lub praw ograniczona jest do równowartości rzeczy lub praw majątkowych objętych przedmiotem użytkowania. Jeśli wartość tych rzeczy wynosi 15 tys. zł, a zaległość podatkowa 20 tys. zł, odpowiedzialność ograniczy się tylko do 15 tys. zł

Anna Wojda

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK