| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gminy chcą rekompensaty

Gminy chcą rekompensaty

Gminy na Śląsku domagają się rekompensaty za utratę dochodów w związku z suszą i nowelizacji ustawy o podatku rolnym.


Rekompensat z tytułu ulg i zwolnień w podatku rolnym, jakie zastosowały gminy na mocy rządowej uchwały Program pomocy dla gospodarstw rolnych w celu złagodzenia skutków suszy, domaga się od rządu Zgromadzenie Związku Gmin Śląska Opolskiego. Program rządu zalecał gminom zastosowanie ulg i zwolnień w podatku rolnym, powołując się na art. 13c ustawy o podatku rolnym.

Jak podkreślają samorządowcy ze Śląska, rząd zalecił zastosować ulgi, ale nie przyznał na ten cel żadnych dodatkowych środków. W związku z tym, aby uniknąć utraty dochodów, w przyszłości proponują nowelizację ustawy o podatku rolnym. W przyjętej uchwale chcą, aby do art. 13c dopisać ustęp 4 nakazujący rządowi zwrot utraconych dochodów z tytułu przyjętego programu pomocy. Jak powiedział Gazecie Prawnej dr Michał Bitner z Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych UW, gminy obecnie nie mają żadnej podstawy prawnej do żądania rekompensat.

– Uchwała Rady Ministrów mogła jedynie zalecać, aby samorządy stosowały ulgi przedmiotowe, które miały prawo zastosować na mocy ustaw. Ale z tytułu ulg czy obniżek w podatkach stanowiących dochód gminy nie mogą domagać się zwiększenia należnej im kwoty subwencji. To, czy gmina zastosuje ulgę lub zwolnienie w podatku, zależy wyłącznie od jej uznania. Nie można natomiast mówić w tym przypadku o jakimkolwiek roszczeniu prawnym – powiedział dr Michał Bitner.

Łukasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marlena Skiba

Dyrektor Zarządzający w firmie Usługi Doradcze Smart Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK