| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Symbol PKWiU nie jest potrzebny

Symbol PKWiU nie jest potrzebny

Nie ma podstaw prawnych do żądania od osób ubiegających się o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych uzupełniania faktur o symbole PKWiU.


Minister finansów wyjaśnił w odpowiedzi na interpelację poselską, że ustawa o zwrocie osobom fizycznym części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. z 2005 r. nr 177, poz. 1478) wymienia w art. 5 ust. 4 i 5 elementy, jakie powinien zawierać wniosek o zwrot wydatków, i załączniki do wniosku. Z treści tego przepisu wynika, że do wniosku należy dołączyć kopie faktur dokumentujących poniesione wydatki. Uregulowania te nie nakładają na osobę fizyczną obowiązku opisywania symboli PKWiU na fakturach wystawianych przez sprzedawców materiałów budowlanych. Zdaniem ministra finansów nie ma także podstaw prawnych do żądania od osób ubiegających się o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych uzupełniania faktur o symbole PKWiU dla materiałów budowlanych.

W zakresie zwrotu zastosowanie mają również art. 122 i 187 par. 1 Ordynacji podatkowej, które nakładają na organy podatkowe obowiązek dokładnego wyjaśnienia sprawy i zgromadzenia kompletnego materiału dowodowego. Nie oznacza to całkowitego zwolnienia strony z ciężaru dowodowego. Zgodnie z art. 155 Ordynacji podatkowej, w przypadku wątpliwości co do rodzaju zakupionych materiałów organ powinien wezwać osobę fizyczną ubiegającą się o zwrot do przedłożenia wyjaśnień lub dowodów, na podstawie których wywodzi prawo do zwrotu tych wydatków. Jeżeli osoba taka zna symbol PKWiU, nic nie stoi na przeszkodzie, by go podała. Niewpisanie jednak symbolu PKWiU na fakturze nie rodzi u osoby fizycznej ujemnych skutków w postaci pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia, bowiem organ podatkowy jest zobligowany do rozpatrzenia sprawy w oparciu o całokształt materiału dowodowego.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »