reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Korzystniejsze warunki dla szybkiej sprzedaży

Korzystniejsze warunki dla szybkiej sprzedaży

Zmiana opodatkowania sprzedaży nieruchomości będzie korzystna dla tych, którzy chcą sprzedać kupione niedawno mieszkanie i nie planują nabycia innego lokalu.


Zmiana prawa

Jeżeli ktoś chce kupić mieszkanie i szybko sprzedać je z zyskiem, powinien poczekać aż w życie wejdzie proponowana przez rząd nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Projekt czekający na drugie czytanie w Sejmie przewiduje zmianę zasad opodatkowania sprzedaży mieszkań. Obecnie podatek z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych wynosi 10 proc. przychodów. Przepisy przewidują jednak wyjątki. Zwolniony z podatku jest przychód z mieszkania sprzedawanego po 5 latach od jego nabycia. Z ulgi korzysta też sprzedaż mieszkania, jeżeli pieniądze zostaną przeznaczone na zakup innego lokalu.

Rządowy projekt przewiduje zastąpienie podatku od przychodu podatkiem od dochodu ze sprzedaży. Podatnik będzie miał możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu. Zmiana ucieszy podatników, którzy np. ze względu na trudną sytuację życiową muszą sprzedać nowo zakupioną nieruchomość nawet poniżej kosztu nabycia.
– Nowe zasady będą korzystne dla podatników, którzy chcą lub muszą sprzedać mieszkanie przed upływem pięciu lat od jego zakupu, nie osiągają przy takiej transakcji dużych zysków oraz nie zamierzają reinwestować pieniędzy w nabycie nowego lokalu – mówi Andrzej Marczak, doradca podatkowy z KPMG. Jego zdaniem opodatkowanie dochodu ze sprzedaży zamiast przychodu jest krokiem w dobrym kierunku. Powinny jednak pozostać ulgi dla podatników, którzy pieniądze chcą przeznaczyć na kupno nowego mieszkania.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości proponują poprawki do rządowego projektu zmian. Uważają, że należy utrzymać ulgę w przypadku sprzedaży mieszkań. Nowe zasady opodatkowania ograniczyłyby – zwłaszcza młodym, rozwijającym się rodzinom – możliwość zamiany lokali na większe (poprzez sprzedaż starych mieszkań i zakup innych). Zgodnie z poselską poprawką 19-proc. podatek od dochodu ze sprzedaży mieszkania nie dotyczyłby zbycia lokalu lub budynków, w którym podatnik był zameldowany przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Zmiana zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości będzie możliwa, jeżeli nowelizacja zostanie uchwalona i opublikowana do końca listopada. Przewiduje ona bowiem także zmiany niekorzystne dla podatników.

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama