| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej zmian korzystnych dla podatników

Więcej zmian korzystnych dla podatników

Obniżenie limitów uprawniających do korzystania z ryczałtu nastąpi od 2008 roku. Sprzedaż mieszkania, w którym było się zameldowanym co najmniej 12 miesięcy, nie będzie opodatkowana.

 
Zmiana prawa

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zajęła się w środę rządowym oraz poselskimi projektami zmian w PIT. Na rozpatrzenie komisji czekało ponad sto poprawek. Były wśród nich kosztowne dla budżetu propozycje m.in. Ligi Polskich Rodzin, dotyczące rozliczania podatku w oparciu o iloraz rodzinny, a także Samoobrony, domagającej się całkowitego zwolnienia z płacenia podatku osób najuboższych.

Liga proponowała, aby podatek obliczać w ten sposób, że w przypadku małżonków posiadających dzieci ich dochód byłby sumowany, a następnie dzielony przez liczbę członków rodziny i mnożony przez dwa (liczba małżonków). Metoda ta byłaby korzystniejsza dla rodzin wielodzietnych niż obowiązujący obecnie iloraz małżeński. Wczoraj jednak posłowie LPR wycofali poprawkę dotyczącą ilorazu rodzinnego.

Także Samoobrona wycofała propozycję zwolnienia z podatku najuboższych, osiągających roczne dochody na poziomie minimum socjalnego.

Poprawki do projektowanych zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zgłosił też PiS. Klub zaproponował m.in. zachowanie uproszczonych form opodatkowania działalności gospodarczej: karty podatkowej i ryczałtu, których likwidacja została zapisana w rządowym projekcie. Obniżony jednak został próg przychodu z 250 do 150 tys. euro, po przekroczeniu którego podatnik utraci prawo do opodatkowania w formie ryczałtu. Wczoraj poprawki te przyjęto. Zaakceptowano też propozycję, zgodnie z którą zmiana limitu ma nastąpić dopiero od 1 stycznia 2008 r., a nie od 2007 roku.

Projekt przewiduje wprowadzenie 19-proc. podatku od dochodu ze zbycia nieruchomości. Obecnie, jeżeli nieruchomość sprzedawana jest przed upływem pięciu lat od jej nabycia, to płaci się 10-proc. podatek od przychodu. Przyjęta wczoraj poprawka PO przewiduje jednak, że zbycie mieszkania po upływie 5 lat będzie nieopodatkowane, tak jak to jest obecnie. Oprócz tego zaakceptowano poprawkę PiS zakładającą zwolnienie z podatku sprzedaży mieszkania, w którym podatnik będzie zameldowany co najmniej 12 miesięcy.

Komisja zaakceptowała poprawkę LPR mającą na celu zwolnienie z opodatkowania alimentów na rzecz byłego lub obecnego małżonka, ale pod warunkiem zasądzenia alimentów przez sąd.

Kolejna przyjęta propozycja dotyczy osób pracujących za granicą. Przewiduje możliwość odliczania 30 proc. diety przewidzianej w przepisach dla danego kraju za każdy dzień.

Projekt zmian w PIT przewiduje m.in. odmrożenie progów po- datkowych i kwoty wolnej od podatku.

Do niebudzących kontrowersji propozycji należała także przyspieszona amortyzacja dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność.

Magdalena Majkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »