reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółdzielnia musi pobrać podatek

Spółdzielnia musi pobrać podatek

Dochód przeznaczony na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych i podlega opodatkowaniu według skali.


Izba Skarbowa w Opolu rozstrzygnęła kwestię opodatkowania dochodu ogólnego z produkcji rolniczej i pozarolniczej przeznaczonego na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni będących osobami fizycznymi.

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia, chce przeznaczyć część dochodu ogólnego na powiększenie wkładów pieniężnych członków będących osobami fizycznymi. Od dochodu przeznaczonego na ten cel pobierze zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc. od części, którą uzyskano z działalności pozarolniczej.

Zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, statut spółdzielni może przewidywać powiększenie wkładów pieniężnych z dochodu ogólnego. Taka sytuacja miała miejsce w przedstawionej sprawie. Dochód ogólny przeznaczony na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni jest dochodem z innego tytułu przewidzianego w statucie. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów uzyskanych z powiększenia wkładów pieniężnych członków spółdzielni uwzględnić należy kwotę przychodu odpowiadającą udziałowi w dochodzie podzielonym z tytułu działalności rolniczej.

Zatem kwoty przeznaczone na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni, w części dotyczącej dochodu wypracowanego z produkcji pozarolniczej, podlegają opodatkowaniu PIT na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.

Dochód przeznaczony na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ustawy o PIT.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama