reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Prawo do odliczenia VAT przez spółdzielnię mieszkaniową

Prawo do odliczenia VAT przez spółdzielnię mieszkaniową

W interpretacja indywidualnej z dnia 29 lipca 2013 r. (nr IPTPP1/443-521/13-4/AK) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że spółdzielnia nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania, polegającego na dociepleniu budynków mieszkalnych, ponieważ towary i usługi nabyte w związku z realizacją zadania są związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Wnioskodawca (spółdzielnia będąca płatnikiem VAT) pobierał od członków i właścicieli opłaty na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości, w tym m.in. opłaty na fundusz remontowy. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT ww. opłaty zwolnione są z podatku VAT. W 2013 r. spółdzielnia realizuje w ramach funduszu remontów, remonty polegające na ocieplaniu ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych (w budynkach ocieplanych nie występują lokale użytkowe). Środki funduszu remontów uzupełnione będą pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wymaga interpretacji indywidualnej odnośnie możliwości odliczenia podatku VAT od realizowanych robót ociepleniowych. Usługi nabyte w związku z ociepleniem budynków będą związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie: Czy spółdzielni przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług na cele realizacji zadania docieplenia budynków mieszkalnych, które stanowi usługę związaną wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT.

Polecamy: Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o VAT- PDF

Zdaniem wnioskodawcy, towary i usługi nabywane w związku z dociepleniem budynków będą związane z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT, tj. czynnościami, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 o spółdzielniach mieszkaniowych. Stosownie więc do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT Spółdzielni nie przysługuje prawo odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług na cele realizacji zadania docieplenia budynków mieszkalnych tj. zadania finansowanego ze środków objętych opłatami, o których mowa w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych gdyż nabycie tych usług związane jest wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT.

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2015 r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. W uzasadnieniu podkreślił, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. W przedmiotowej sprawie warunek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi nie jest spełniony, gdyż towary i usługi nabyte w związku z ociepleniem budynków są związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT. Wnioskodawca nie ma więc prawa do otrzymania z tego tytułu zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Zadaj pytanie na Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Zdjęcia

Prawo do odliczenia VAT przez spółdzielnię mieszkaniową. /Fot. Fotolia
Prawo do odliczenia VAT przez spółdzielnię mieszkaniową. /Fot. Fotolia

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama