Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2015 r.
REKLAMA
Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)
REKLAMA
Polecamy: Rewolucja w umowach zlecenia
Zgoda na przedłużenie limitu nieopodatkowania do końca 2015 roku została podjęta decyzją Rady UE z dnia 4 grudnia 2012 roku. Dzięki tej decyzji, Rzeczypospolita Polska została upoważniona do stosowania środka stanowiącego odstępstwo od art. 287 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Powyższy artykuł, w odniesieniu do Polski, przewiduje próg w wysokości 10.000 euro, jednakże Rada UE upoważniła nasz kraj do stosowania wyższego limitu.
Zwolnienie z opodatkowania VAT do 150 tys. zł
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, iż w drodze odstępstwa podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, w przypadku gdy roczny dochód uzyskany w związku z prowadzoną działalnością nie przekracza w złotych równowartości 30.000 euro. Kwota ta przeliczana jest zgodnie z kursem wymiany z dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Zobacz wskaźnik: Zwolnienie podmiotowe od podatku VAT
Możliwe rozszerzenie limitu
Aktualnie obowiązujący limit nieopodatkowania jest jednak ograniczeniem stosowania instytucji zwolnienia podmiotowego. Zgodnie z art. 34 dyrektywy limit zwolnienia z VAT określony jest w wysokości 100.000 euro. Taki stan faktyczny uprawnia do wnioskowania do Rady UE o ponowne rozpatrzenie sytuacji Polski oraz podjęcie nowej decyzji w kwestii rozszerzenia zakresu dotychczas stosowanego limitu zwolnienia.
Należy również zauważyć, że od początku 2014 roku zwolnienie unormowane w art. 113 ustawy o VAT przestało mieć charakter zwolnienia podmiotowego. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów definicja zwolnienia podmiotowego odnosi się bezpośrednio do wartości sprzedaży, czyli do przedmiotu opodatkowania. Oznacza to, że ustanowiony limit kwotowy 150 tys. zł nie dotyczy wartości sprzedaży opodatkowanej VAT, a do jego wysokości wchodzi wartość sprzedaży ogółem dokonanej przez podatnika.
Decyzja wykonawcza Rady z dnia 4 grudnia 2012 roku zmieniająca decyzję 2009/790/WE upoważniającą Polskę do stosowania środka stanowiącego odstępstwo od art. 287 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (2012/769/UE) została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 12 grudnia 2012 roku.
Nowe zwolnienie podatkowe w 2015 r.
Polecamy: Ściągi księgowego – PDF
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat