| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kontrola ewidencji księgowych

Kontrola ewidencji księgowych

Tylko księgom podatkowym prowadzonym rzetelnie przepisy przyznają szczególną moc dowodową. Jeśli są w nich błędy, mogą zostać uznane za zwykły dowód w sprawie.


Spory między podatnikami a organami podatkowymi często sprowadzają się do oceny, czy księga podatkowa jest rzetelna. Sądy administracyjne już wielokrotnie odnosiły się do tego problemu. W jednym z orzeczeń sąd administracyjny wyjaśnił, że pojęcia: rzetelność i niewadliwość są związane bezpośrednio ze składanymi zeznaniami, prowadzonymi księgami i ewidencjami. Aby na podstawie danych wynikających z księgi można było ustalić podstawę opodatkowania, księga powinna spełniać określone przez prawo warunki. Księga stanowi dowód w postępowaniu podatkowym, jeżeli jest prowadzona rzetelnie i zgodnie z ustalonymi wymaganiami (wyrok NSA z 24 lipca 2000 r., sygn. akt I SA/Ka 319/99, niepublikowany).


W innym orzeczeniu czytamy, że przepis art. 193 par. 1 Ordynacji podatkowej przyznaje szczególną moc dowodową jedynie księgom prowadzonym rzetelnie i w sposób niewadliwy. Natomiast mocy tej nie posiadają księgi, które nie charakteryzują się tymi cechami. Dla oceny nierzetelności księgi nie mają znaczenia czynniki subiektywne, towarzyszące dokonywaniu w niej zapisów. Za nierzetelną może zostać zatem uznana księga, w której nie dokonano zapisu w celu ukrycia osiągniętego przychodu, oraz księga, w której przez pomyłkę dokonano błędnego zapisu (wyrok NSA z 21 marca 2000 r., sygn. akt III SA 1627/99, niepublikowany).


Szczególną moc dowodową ksiąg należy interpretować też jako zakaz określania w postępowaniu podatkowym elementów mających wpływ na wysokość podatku, bez uprzedniego stwierdzenia prowadzenia ksiąg w sposób nierzetelny lub wadliwy (wyrok WSA w Warszawie z 16 listopada 2004 r., sygn. akt III SA 3525/03, niepublikowany). Organ podatkowy musi sporządzić protokół badania ksiąg, w którym stwierdzi, za jaki okres i w jakiej części nie uznaje prowadzonych przez podatnika ewidencji za dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów. Dopóki nie dokona tych czynności, prowadzone przez podatnika ewidencje korzystają ze szczególnej mocy dowodowej.


Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »