reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik może stracić zwolnienie

Podatnik może stracić zwolnienie

Zbyt późne dostarczenie dowodów księgowych przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów może spowodować utratę zwolnienia z VAT.


Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości opublikował 11 stycznia 2007 r. opinię w sprawie Albert Collée v. Finanzamt Limburg an der Lan (C-146/05). Dotyczy ona wpływu uchybień formalnych na prawo do zwolnienia z VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, o którym mówi art. 28c(A)(a) VI Dyrektywy VAT.


W omawianej sprawie dokonanie dostawy nie budziło wątpliwości władz podatkowych. Uznały one jednak, że nieregularne dostarczanie związanych z dostawami dowodów księgowych przesądza o odmowie prawa do zwolnienia z VAT.


Rzecznik generalny w swojej opinii wskazał, że uchybienia formalne mogą wpływać na przyznanie prawa do zwolnienia z VAT, nawet jeżeli nie ma wątpliwości, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów miała miejsce. Jednak opóźnienie w dostarczeniu dowodów księgowych nie wystarczy dla uzasadnienia odmowy zwolnienia. Konieczne jest wykazanie, że zagroziło ono prawidłowości nałożenia VAT i poboru tego podatku. Władze podatkowe powinny brać także pod uwagę stopień, w jakim podatnik ponosi odpowiedzialność za opóźnienie w przedstawieniu dowodów.


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama