| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus przekaże 1 procent PIT

Fiskus przekaże 1 procent PIT

Rozliczając się z dochodów za 2007 rok, nadal będzie można przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Darowiznę jednak przekaże urząd skarbowy, a nie podatnik.


NOWE PRAWO


Izba Skarbowa w Olsztynie wyjaśniła GP, w jaki sposób będzie można przekazać 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego w rozliczeniu za 2007 rok. Od tego bowiem rozliczenia zmienią się zasady przekazywania tej darowizny. Będzie nią zajmował się urząd skarbowy, a nie podatnik.


Podatek do zmniejszenia


Jak wyjaśniła olsztyńska izba skarbowa, w 2007 roku nadal będzie można zmniejszyć o 1 proc. należny podatek dochodowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu wpłaty dokonanej na rzecz organizacji pożytku publicznego. Począwszy od zeznania podatkowego składanego za 2007 rok, omawiane zmniejszenie należnego podatku dochodowego zostało uregulowane w przepisach art. 45 ust. 5c-5g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zmniejszenie należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostało uregulowane w art. 21 ust. 3a-3d ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).


Zasadnicza różnica w zastosowaniu tego odliczenia, w stosunku do lat 2004-2006, polega na tym, że podatnik nie będzie już samodzielnie dokonywał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, lecz na jego wniosek załączony do zeznania podatkowego PIT-28, PIT-36, PIT-37, wpłaty dokona właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego. W tym rozliczeniu 1 proc. podatku będą mogli przekazać po raz pierwszy także podatnicy podatku liniowego.


Zgodnie z nowymi zasadami, naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek podatnika przekazywał będzie na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.


Przekazanie pieniędzy


Z informacji Izby Skarbowej w Olsztynie wynika również, że podatnik będzie mógł wyrazić wolę przekazania wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego nawet poprzez samo wskazanie w zeznaniu podatkowym wybranej organizacji, wymienionej w wykazie, poprzez podanie jej nazwy i numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wówczas takie zachowanie podatnika zostanie potraktowane na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie darowizny.


Przekazania kwoty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego - po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego - dokona naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, w terminie trzech miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Bezwzględnym warunkiem dokonania przekazania 1 proc. jest jednak złożenie zeznania podatkowego przed upływem terminu określonego dla złożenia tego zeznania.


Ważne!

Do końca 2006 roku przekazywaniem darowizny zajmowali się sami podatnicy. W rozliczeniu za 2007 rok 1 proc. podatku będzie przekazywał naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Turek

analityk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK