reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Znaczki zostają do końca 2007 roku

Znaczki zostają do końca 2007 roku

Do 31 grudnia 2007 r. podatnicy będą mogli uiszczać opłatę skarbową znaczkami opłaty skarbowej, mimo że od 1 stycznia je zlikwidowano – przewiduje projekt zmian w ustawie o opłacie skarbowej.


ZMIANA PRAWA

Od 1 stycznia 2007 r. opłatę skarbową wpłaca się w kasie właściwego organu podatkowego lub na jego rachunek. Zlikwidowano znaczki skarbowe. W konsekwencji nowe rozwiązanie, które miało ułatwić życie podatnikom, skomplikowało je. Pojawił się problem, co podatnicy mają zrobić z zapasem znaczków, które kupili do końca 2006 roku. Nie mogli ich ani wykorzystać, ani zwrócić.

W związku z tym, że skala problemu okazała się bardzo duża, bo dotyczyła zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców, Ministerstwo Finansów opracowało projekt ustawy zmieniającej ustawę o opłacie skarbowej.

Projekt ten zakłada, że do 31 grudnia 2007 r. zapłata opłaty skarbowej może być dokonywana także znakami opłaty skarbowej o odpowiedniej wartości. Procedura stosowania znaczków ma być taka sama jak dotychczas. Do końca 2007 roku zapłata opłaty skarbowej od przedmiotów jej podlegających może być także dokonywana urzędowymi blankietami wekslowymi o odpowiedniej wartości.

Co ważne, znaczkami i urzędowymi blankietami wekslowymi mogą posługiwać się również podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i zobowiązani do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Te swoiste przepisy przejściowe podkreślone w projekcie resortu finansów mają zastosowanie do zapłaty opłaty skarbowej, należnej po 31 grudnia 2006 r. oraz złożonych dokumentów stwierdzających udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo ich wypisów, odpisów lub kopii, gdy do dnia wejścia w życie zmian do ustawy o opłacie skarbowej nie uiszczono od tych czynności należnej opłaty.

Zmiany w ustawie o opłacie skarbowej mają wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama