reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga tylko dla jednego opiekuna

Ulga tylko dla jednego opiekuna

Tylko jedna osoba może być uznana za samotnie wychowującą dzieci i jej przysługuje preferencyjna forma rozliczenia w PIT.


Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie uznał, że preferencyjne opodatkowanie w podatku dochodowym przysługuje jedynie małżonkowi lub rozwodnikowi, na którym spoczywa obowiązek wychowania. Sąd potwierdził, że obowiązek taki zależy od zamieszkania dziecka u rodzica lub opiekuna. Zatem jeśli dziecko mieszka u matki, to preferencyjna forma opodatkowania przysługuje jej. Należy ją bowiem traktować jako osobę samotnie wychowującą dzieci.


Wątpliwości dotyczące przepisów art. 6 ust. 4 i 5 ustawy o PIT miał podatnik, który zwrócił się do urzędu skarbowego z pytaniem, czy przysługuje mu ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci. Uważał on, że spełnia wymogi określone w ustawie o PIT, a jest rozwodnikiem. Sąd Okręgowy, orzekając o rozwodzie, przyznał opiekę nad dzieckiem obu małżonkom, ale dziecko zamieszkało z matką. Podatnik uważał, że skoro regularnie odwiedza dziecko w tygodniu i w weekendy, a także spędza z nim wakacje, można go uznać za osobę samotnie wychowującą dziecko, której przysługuje ulga podatkowa.


Zdaniem organów podatkowych, zarówno I, jak i II instancji, preferencyjna forma opodatkowania w PIT przysługuje tylko jednemu z małżonków lub opiekunów dziecka. Podatnik nie zgodził się z tym stanowiskiem i skierował skargę do WSA, który ją oddalił.


Sygn. III SA/Wa 2693/06


Łukasz Zalewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama