reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie trzeba wystawiać informacji PIT-11/8B

Nie trzeba wystawiać informacji PIT-11/8B

Środków otrzymanych przez osoby bezrobotne za wykonanie prac społecznie użytecznych, od których zaniechano poboru podatku, nie trzeba uwzględniać w PIT-11/8B.


Urząd Skarbowy w Pabianicach rozstrzygnął kwestię, czy istnieje obowiązek wystawienia dokumentu PIT dla uczestników prac społecznie użytecznych w 2006 roku.

Świadczenie to nie dochód


Uczestnicy prac społecznie użytecznych nie są objęci żadną formą umowy o pracę czy umowy cywilnej. Bezrobotni w ramach tych prac otrzymują świadczenie, które nie jest traktowane jako dochód, ale jako uzyskane środki. Wysokość świadczenia uzyskanego w skali roku nie przekracza kwoty wolnej od podatku.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Zaniechanie poboru podatku


Na mocy rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2006 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz.U. nr 73, poz. 508) zaniechano pobór podatku dochodowego od osób fizycznych od środków otrzymywanych przez osoby bezrobotne za wykonanie prac społecznie użytecznych, o których mowa w art. 73a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.). Zaniechanie to ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 listopada 2005 r. do 31 grudnia 2006 r.


Ważne
! Wykonywanie prac społecznie użytecznych odbywa się na podstawie porozumienia zawartego między starostą a gminą, na rzecz której prace te będą wykonywane.


Informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11/8B należy przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu według miejsca zamieszkania podatnika, w przypadku gdy podatnik osiąga przychody (dochody) podlegające opodatkowaniu. W PIT-11/8B nie uwzględnia się przychodów wolnych od podatku na podstawie przepisów ustawy o PIT, oraz od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem środków otrzymanych przez osoby bezrobotne za wykonanie prac społecznie użytecznych, od których rozporządzeniem zaniechano poboru podatku dochodowego, nie należy uwzględniać w PIT-11/8B. Nie ma podstaw do wydania takiej informacji.


Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Pabianicach z 22 stycznia 2007 r. (nr USIB/415/16/06)


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama