reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie konieczna dzienna ewidencja

Będzie konieczna dzienna ewidencja

Do obowiązków podatników rozliczających się ryczałtowo będzie należało m.in. prowadzenie dziennej ewidencji sprzedaży oraz składanie deklaracji uproszczonej.


ZMIANA PRAWA

Znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadza w art. 114a możliwość rozliczania się przez niektórych podatników w formie ryczałtu kwotowego.


- Skorzystać z możliwości rozliczania się w formie ryczałtu będą mogli podatnicy będący osobami fizycznymi, u których wartość sprzedaży (bez kwoty podatku) nie przekroczy w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 35 tys. euro - wyjaśniła Gazecie Prawnej Małgorzata Breda, doradca podatkowy z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.


W celu skorzystania z ryczałtowej formy opodatkowania podatnik będzie zobowiązany do złożenia naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego zawiadomienia o wyborze tej formy opodatkowania w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, od którego podatnik będzie stosował ryczałt. Ponadto z możliwości wyboru tej formy opodatkowania będą mogli skorzystać jedynie podatnicy wykonujący wyłącznie usługi świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.


Jednakże z wyborem ryczałtowej formy rozliczania VAT związane będą również pewne niedogodności. Podatnik, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu kwotowego, będzie mógł zrezygnować z tej formy rozliczeń, nie wcześniej jednak niż po upływie ośmiu kwartałów, za które rozliczał się w ten sposób. Ponadto podatnikowi, który wybrał rozliczanie się w formie ryczałtu, nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.


- Do obowiązków podatników rozliczających się ryczałtowo będzie należało również prowadzenie dziennej ewidencji sprzedaży oraz składanie deklaracji uproszczonej - podkreśliła Małgorzata Breda.


35
tys. euro ma wynosić limit sprzedaży uprawniający do skorzystania z ryczałtu


Krzysztof Tomaszewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama