| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W PIT można odliczyć tylko część składki

W PIT można odliczyć tylko część składki

W niektórych przypadkach ryczałtowiec - jeśli osiąga przychody ze stosunku pracy - może odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne również w rocznym zeznaniu PIT-37.


Odliczenie składki zdrowotnej przez ryczałtowca w zeznaniu PIT będzie możliwe wówczas, gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem i jednocześnie osiąga dochody ze stosunku pracy. Warunkiem takiego odliczenia jest jednak to, by kwota opłacanego za 2006 rok ryczałtu była zbyt niska na odliczenie od niego w całości składki zdrowotnej. Konieczne jest jednak spełnienie ustawowych wymogów.


Co do zasady podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą obniżać go o składki na ubezpieczenie zdrowotne. Uprawnienie to wynika z treści przepisu art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek dochodowy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.). Nie można jednak obniżyć ryczałtu o składki, które zostały odliczone od podatku dochodowego. Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może być wyższa niż 7,75 proc. podstawy jej wymiaru. Dotyczy to zarówno ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jak i podatku obliczanego na zasadach ogólnych w oparciu o skalę podatkową.


Pamiętajmy, że podatek można obniżyć tylko wtedy, gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne została opłacona w danym roku podatkowym na podstawie przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej. Aby dokonać tego obniżenia, trzeba określić wysokość wydatków na składki. Te z kolei ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Dlatego podatnik powinien zadbać o odpowiednie dokumenty; przy czym warto zaznaczyć, że nie będą wystarczające same deklaracje składane do ZUS, chodzi bowiem o dokumenty, które potwierdzają faktyczne poniesienie takiego wydatku. Za tego rodzaju dokument można uznać np. przelew.


Ważne! Podatek dochodowy niezależnie od tego, czy jest opłacany według skali podatkowej czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych można obniżyć o składkę zdrowotną. Odliczenie nie może jednak przekroczyć 7,75 proc. podstawy jej wymiaru.


PRZYKŁAD:
ZBYT NISKI RYCZAŁT

Przedsiębiorca odliczał w ciągu 2006 roku od zaliczek na podatek składki zdrowotne do wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki. Okazało się jednak, że odliczenie od ryczałtu całości składek będzie niemożliwe, bo ryczałt okazał się za niski. Ponieważ nie osiągał przychodów ze stosunku pracy, składając zeznanie roczne za 2006 rok przedsiębiorca nie może odliczyć od podatku należnego za ten rok pozostałej części składki.


Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »