reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie każde stypendium wpisujemy w PIT

Nie każde stypendium wpisujemy w PIT

Podatnicy nie wpisują w PIT stypendiów, które zwolnione są z podatku dochodowego. Niektóre stypendia są jednak limitowane. W PIT trzeba wpisać jedynie nadwyżkę.


Rodzaje stypendiów zwolnionych z podatku wymienione zostały w art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Znalazły się tam stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów prawa o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra szkolnictwa po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra oświaty i wychowania.


Podatku nie trzeba również płacić od stypendiów dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.


Ta sama zasada dotyczy stypendiów dla uczniów i studentów przyznanych przez organizacje, o których mowa w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych.


Oba rodzaje stypendiów zwolnione są jednak tylko do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 380 zł.


Jeśli podatnik otrzymuje stypendia zwolnione w całości z podatku dochodowego, nie wpisuje ich w swoim PIT. Jeśli jednak otrzymywał stypendium, które nie jest w całości zwolnione z podatku i przewyższało ono 380 zł miesięcznie, będzie musiał wpisać w PIT w pozycji inne źródła zsumowane kwoty otrzymanych stypendiów w poszczególnych miesiącach, przekraczające kwotę 380 zł. Jeśli przykładowo otrzymywał stypendium w wysokości 550 zł, w PIT wpisze 2040 zł [(550 zł - 380 zł) x 12 miesięcy].


380 zł wynosi miesięczny limit stypendium, od którego nie płaci się podatku

Anna Wojda

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama