reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prawo do odliczenia uzależnione od decyzji

Prawo do odliczenia uzależnione od decyzji

Odliczanie ulgi uczniowskiej uzależnione jest od wydania decyzji o jej przyznaniu. To, że sąd administracyjny uchylił decyzję odmawiającą przyznania ulgi, nie oznacza, że powstała nadpłata.


Podatnik w październiku 2001 roku złożył wniosek o przyznanie ulgi uczniowskiej. Organy podatkowe odmówiły mu tego prawa. Sprawa trafiła na wokandę sądu administracyjnego, który potwierdził, że podatnik spełniał warunki do korzystania z odliczenia.


Ostatecznie w 2004 roku podatnikowi po wyroku przyznano ulgę. Podatnik zażądał jednak dodatkowo stwierdzenia nadpłaty. Wyjaśnił, że organy podatkowe powinny zwrócić mu nadpłacony przez kilka lat podatek.


W jego ocenie źródłem nadpłaty było właśnie opóźnienie w przyznaniu ulgi uczniowskiej. Od momentu złożenia wniosku, który jak się okazało powinien być uwzględniony, podatnik płacił podatek bez uwzględniania odliczenia.


Organy podatkowe odmówiły uznania nadpłaty. Takiego samego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny. Uznano, że ulga jest stosowana na podstawie decyzji podatkowej. Nadpłata więc nie powstała, bo decyzja została wydana pod koniec 2004 roku po orzeczeniu sądu.


Skarga kasacyjna złożona przez podatnika nic nie pomogła. Naczelny Sąd Administracyjny podzielił stanowisko sądu I instancji i oddalił skargę kasacyjną. Przypomniał, że ulga uczniowska powstawała z mocy decyzji, a nie z mocy samego prawa. To, że Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję odmawiającą przyznania ulgi, nie powodowało automatycznie jej zmiany na decyzję pozytywna.


Organ podatkowy po wyroku sądu musiał uchylić decyzję I instancji i dopiero wtedy wydano decyzję przyznającą ulgę. Nie można było tym samym przyznać prawa do odliczenia z mocą wsteczną - podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok jest prawomocny.


SYGN. AKT IIFSK295/06


limit ulgi uczniowskiej na jednego pracownika wynosi w 2007 roku 4896,18 przy szkoleniu do 24 miesięcy


Aleksandra Tarka

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama