| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik może nie płacić akcyzy

Podatnik może nie płacić akcyzy

Podatnicy zajmujący się wyłącznie magazynowaniem, wysyłaniem i przyjmowaniem wyrobów akcyzowych nie muszą mieć statusu składu podatkowego.


Rzecznik praw obywatelskich uznał za niewystarczające wyjaśnienia resortu finansów w sprawie przesłanek wprowadzenia warunków zwolnienia od podatku akcyzowego.


Stanowisko ministerstwa


Ministerstwo Finansów tłumaczyło, że zezwolenie na skład podatkowy musi posiadać każdy podatnik podatku akcyzowego, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji i przetwarzaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. O pozwolenie na prowadzenie składu podatkowego dodatkowo mogą ubiegać się także podmioty gospodarcze prowadzące działalność polegającą na magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, spełniające określone wymogi. Resort finansów zaznaczył również, że rozporządzenie wprowadzające zwolnienie od podatku akcyzowego dla gazu płynnego nałożyło obowiązek stosowania instytucji składu podatkowego jako jednego z czynników zapobiegających ewentualnym nadużyciom i nieprawidłowościom mogącym powstać w związku z funkcjonowaniem zwolnienia.


Rzecznik chce wyjaśnień


Zdaniem rzecznika praw obywatelskich wyjaśnień resortu finansów nie można uznać za wyczerpujące. Rzecznik podkreśla, że tylko produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych mogą odbywać się w składzie podatkowym. W odniesieniu do magazynowania, wysyłania i przyjmowania tych wyrobów takiego ograniczenia nie ma. Dlatego - jak zauważa rzecznik - można sobie wyobrazić sytuację podmiotów, które prowadzą działalność jedynie w zakresie magazynowania, wysyłania i przyjmowania wyrobów zharmonizowanych i pozostają w przekonaniu, że status składu podatkowego nie będzie konieczny dla wypełnienia zwolnienia podatkowego.


Równocześnie powstaje wątpliwość, czy przesłanki skorzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego zawarte w rozporządzeniu w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego odpowiadają upoważnieniu zawartemu w ustawie o podatku akcyzowym. Minister miał określić warunki zwolnienia podmiotowego, uwzględniając rodzaj prowadzonej działalności, specyfikę obrotu wyrobami akcyzowymi i ich przeznaczenie oraz przepisy prawa WE. Zdaniem rzecznika kwestie te wciąż pozostają niejasne, dlatego uważa, że minister finansów powinien zająć stanowisko w tej sprawie.


Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »