reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot dla fiskusa i podatnika

Zwrot dla fiskusa i podatnika

Zwrotu kosztów postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym może domagać się nie tylko podatnik. Uprawnienie takie posiada też organ podatkowy.


Zgodnie z przepisami o postępowaniu przed sądami administracyjnymi strony ponoszą koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. W przypadku skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych skarżący nie musi obawiać się, że sąd zobowiąże go do zwrotu kosztów na rzecz organu podatkowego. W razie uwzględnienia skargi przez sąd I instancji skarżącemu przysługuje od organu, który wydał zaskarżony akt lub podjął zaskarżoną czynność, zwrot kosztów postępowania niezbędnych do celowego dochodzenia praw.


Zwrot kosztów przysługuje skarżącemu także w razie umorzenia postępowania. Chodzi tu o sytuacje, gdy organ w ramach tzw. samokontroli uwzględnia w całości skargę.


Podatnicy kwestionują orzeczenia sądu I instancji również do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Tu sytuacja jednak ulega zmianie. Prawo do wniesienia skargi kasacyjnej przysługuje również organowi, który wydał zaskarżoną decyzję. Pociąga to za sobą konsekwencje w postaci zwrotu kosztów w obie strony, czyli nie tylko podatnikowi, ale również organowi podatkowemu.


NSA może zasądzić koszty od skarżącego, jeżeli w wyniku uwzględnienia skargi kasacyjnej został uchylony wyrok sądu I instancji, uwzględniający skargę. Są to przypadki, gdy podatnik wygrał sprawę przed WSA, a skargę kasacyjną wniósł organ i w wyniku postępowania w II instancji organ wygrywa.


Ta sama zasada dotyczy także przypadków oddalenia skargi kasacyjnej. Wówczas strona, która wniosła skargę kasacyjną, obowiązana jest zwrócić niezbędne koszty postępowania kasacyjnego poniesione przez stronę przeciwną. Koszty podatnik zwróci organowi, jeżeli zaskarżono skargą kasacyjną wyrok sądu I instancji oddalający skargę.


Jeżeli skargę kasacyjną wnosił organ, a Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną, koszty zostaną zasądzone na rzecz skarżącego, jeżeli zaskarżono skargą kasacyjną wyrok sądu I instancji uwzględniający skargę.


Ważne! Wniosek o zwrot kosztów trzeba zgłosić najpóźniej przed zamknięciem rozprawy bezpośrednio poprzedzającej wydanie orzeczenia. Stronę działającą bez adwokata lub radcy prawnego sąd powinien pouczyć o skutkach niezgłoszenia wniosku w terminie


Aleksandra Tarka

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama