| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowy musi ustalić zmianę stanu produktów

Księgowy musi ustalić zmianę stanu produktów

Do pozycji zmiany stanu produktów w sprawozdaniu nie można przenosić automatycznie salda konta „Rozliczenie kosztów według rodzaju”. Księgowi często popełniają ten błąd.


Ustalanie zmiany stanów produktów w porównawczym wariancie rachunku zysków i strat stanowi dość duży problem. Doktor Teresa Cebrowska podkreśla, że trudności w identyfikacji tej pozycji dotyczą nie tylko odbiorców sprawozdania finansowego, którzy nie mają świadomości, co się pod nią kryje, ale również księgowych i kandydatów na biegłych rewidentów.


- Myślę, że wynika to z faktu, że wielu księgowych tak ufa systemom informatycznym, że wcale tego nie sprawdzając, do rachunku zysków i strat przenoszą saldo konta 490 „Rozliczenie kosztów według rodzaju”, nie potrafiąc zweryfikować treści ekonomicznej tej kwoty - twierdzi nasza rozmówczyni.


Dodaje, że kandydaci na biegłych rewidentów w zadaniach egzaminacyjnych do zmiany stanu produktów często biorą towary, materiały i rozliczenia międzyokresowe przychodów.


Nasz ekspert podkreśla, że w pozycji zmiany stanów produktów w porównawczym wariancie rachunku zysków i strat ujmuje się zmiany stanu wyrobów gotowych. Powinny znaleźć się tam również odchylenia od cen ewidencyjnych wyrobów gotowych, produkcji nie zakończonej oraz rozliczeń międzyokresowych czynnych i biernych.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »