reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kryterium stanowi częstotliwa sprzedaż

Kryterium stanowi częstotliwa sprzedaż

Jeżeli podatnik wielokrotnie sprzedawał nieruchomości, to uzyskany przychód może zostać opodatkowany jak działalność gospodarcza.


Podatnik sprzedał w 1998 roku trzy nieruchomości. W deklaracjach opodatkował przychody z tego tytułu 10-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dla organów był to jednak przychód z działalności gospodarczej.


Organy podkreśliły, że podatnik nabywał nieruchomości przeznaczone do prowadzenia działalności i w ciągu kilku miesięcy je sprzedawał z zyskiem. Dodatkowym argumentem było dokonanie kilku takich samych transakcji w następnych latach.


Podatnik zakwestionował rozstrzygnięcia organów najpierw do sądu I instancji, a po przegranej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zarzucał niewłaściwość organów podatkowych, podkreślając, że w 1998 roku mieszkał w Niemczech.


W odpowiedzi organy wyjaśniły, że we wszystkich deklaracjach, NIP, aktach notarialnych podatnik jako miejsce zamieszkania podawał Polskę. Co do kosztów uwzględniły wszystkie udokumentowane wydatki.


NSA oddalił skargę kasacyjną podatnika. Zgodził się z sądem I instancji, że organy podatkowe wyczerpująco zebrały i oceniły materiał dowodowy. Sąd nie miał też wątpliwości, że podatnik sprzedawał nieruchomości nabyte wcześniej w celu uzyskania przychodu. A to pozwoliło na zaliczenie ich do działalności gospodarczej.


Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny, nieistotne w takim przypadku jest zgłoszenie działalności do ewidencji, ale faktyczne działania wskazujące na ich częstotliwy charakter. Wyrok jest prawomocny.


Sygn. akt II FSK 788/06


Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama