REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić deklarację VAT (procedury OSS i IOSS) - instrukcje Ministerstwa Finansów

Jak wypełnić deklarację VAT (procedury OSS i IOSS) - instrukcje Ministerstwa Finansów
Jak wypełnić deklarację VAT (procedury OSS i IOSS) - instrukcje Ministerstwa Finansów
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jak wypełnić deklarację VAT - procedury OSS i IOSS. Ministerstwo Finansów przygotowało dla podatników VAT instrukcje jak prawidłowo wypełnić aktualnie obowiązujące formularze deklaracji VAT (a także formularze zgłoszeń) w ramach procedury unijnej oraz nieunijnej (OSS) i procedury importu (IOSS).

Instrukcje Ministerstwa Finansów co do wypełniania deklaracji VAT i zgłoszeń

Ministerstwo Finansów przygotowało instrukcje wypełniania deklaracji dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury unijnej OSS (VIU-DO), procedury nieunijnej OSS (VIN-DO) oraz w zakresie procedury importu IOSS (VII-DO). Instrukcje zawierają objaśnienia do poszczególnych pól formularzy deklaracji VAT, jak również prezentują przykłady rozliczania należnego podatku VAT w ramach powyższych procedur.

Ponadto MF przygotowało instrukcje dla zgłoszeń VII-R (IOSS), VII-RP (IOSS), VIN-R (OSS), VIU-R (OSS).

REKLAMA

Autopromocja

Deklaracje VAT

VII-DO (IOSS) Deklaracja dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury importu (IOSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Deklarację dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury importu składa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz  VII-DO(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VII-DO, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Formularz składa podatnik zidentyfikowany na potrzeby procedury importu lub pośrednik działający na rzecz podatnika, który ma zamiar rozliczać podatek VAT w ramach szczególnej procedury importu IOSS.
4. W przypadku kiedy w danym okresie rozliczeniowym nie była dokonywana dostawa towarów oraz nie są dokonywane korekty wcześniejszych okresów rozliczeniowych, należy złożyć deklarację „zerową” wpisując wartości 0 EUR.

VIN-DO (OSS) Deklaracja dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury nieunijnej rozliczania VAT (OSS) - instrukcja wypełniania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Objaśnienia ogólne:

1. Deklarację dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury nieunijnej składa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VIN-DO(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VIN-DO, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Formularz składa podatnik zidentyfikowany na potrzeby procedury nieunijnej, który ma zamiar rozliczać podatek VAT w ramach szczególnej procedury nieunijnej OSS.
4. W przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym usługi objęte procedurą nieunijną nie były świadczone oraz nie są dokonywane korekty wcześniejszych okresów rozliczeniowych, należy złożyć deklarację „zerową” wpisując wartość 0 EUR.

VIU-DO (OSS) Deklaracja dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury unijnej rozliczania VAT (OSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Deklarację dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury unijnej składa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VIU-DO(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VIU-DO, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Formularz składa podatnik zidentyfikowany na potrzeby procedury unijnej, który ma zamiar rozliczać podatek VAT w ramach szczególnej procedury unijnej OSS.
4. W przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym dostawy towarów i świadczenia usług objęte procedurą unijną nie miały miejsca oraz nie są dokonywane korekty wcześniejszych okresów rozliczeniowych, należy złożyć deklarację „zerową” wpisując wartość 0 EUR.

Zgłoszenia VAT

VII-R (IOSS) Zgłoszenie podatnika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT (IOSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury importu składane jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VII-R(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: http://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VII-R, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Zgłoszenie składa:
- podatnik, który ma zamiar w ramach szczególnej procedury importu rozliczać podatek VAT lub
- pośrednik, który po zarejestrowaniu się do szczególnej procedury importu wnioskuje o rejestrację podatnika, na którego rzecz będzie wykonywał rolę pośrednika w szczególnej procedurze importu.

VII-RP (IOSS) Zgłoszenie prośrednika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT (IOSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury importu składane jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VII-RP(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VII-RP, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Zgłoszenie składa pośrednik, który ma zamiar w ramach szczególnej procedury importu rozliczać podatek VAT na rzecz podatnika/podatników

VIN-R (OSS) Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury nieunijnej rozliczania VAT (OSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury nieunijnej składane jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VIN-R(3) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat#VIN-R, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Zgłoszenie składa podatnik, który ma zamiar w ramach szczególnej procedury nieunijnej VAT-OSS rozliczać podatek VAT.

VIU-R (OSS) Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury unijnej rozliczania VAT (OSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury unijnej składane jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VIU-R(3) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat#VIU-R, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Zgłoszenie składa podatnik, który ma zamiar w ramach szczególnej procedury VATOSS rozliczać podatek VAT.

Wszystkie instrukcje znajdują się na stronie Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA