REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić deklarację VAT (procedury OSS i IOSS) - instrukcje Ministerstwa Finansów

Jak wypełnić deklarację VAT (procedury OSS i IOSS) - instrukcje Ministerstwa Finansów
Jak wypełnić deklarację VAT (procedury OSS i IOSS) - instrukcje Ministerstwa Finansów
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jak wypełnić deklarację VAT - procedury OSS i IOSS. Ministerstwo Finansów przygotowało dla podatników VAT instrukcje jak prawidłowo wypełnić aktualnie obowiązujące formularze deklaracji VAT (a także formularze zgłoszeń) w ramach procedury unijnej oraz nieunijnej (OSS) i procedury importu (IOSS).

Instrukcje Ministerstwa Finansów co do wypełniania deklaracji VAT i zgłoszeń

Ministerstwo Finansów przygotowało instrukcje wypełniania deklaracji dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury unijnej OSS (VIU-DO), procedury nieunijnej OSS (VIN-DO) oraz w zakresie procedury importu IOSS (VII-DO). Instrukcje zawierają objaśnienia do poszczególnych pól formularzy deklaracji VAT, jak również prezentują przykłady rozliczania należnego podatku VAT w ramach powyższych procedur.

Ponadto MF przygotowało instrukcje dla zgłoszeń VII-R (IOSS), VII-RP (IOSS), VIN-R (OSS), VIU-R (OSS).

Autopromocja

Deklaracje VAT

VII-DO (IOSS) Deklaracja dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury importu (IOSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Deklarację dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury importu składa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz  VII-DO(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VII-DO, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Formularz składa podatnik zidentyfikowany na potrzeby procedury importu lub pośrednik działający na rzecz podatnika, który ma zamiar rozliczać podatek VAT w ramach szczególnej procedury importu IOSS.
4. W przypadku kiedy w danym okresie rozliczeniowym nie była dokonywana dostawa towarów oraz nie są dokonywane korekty wcześniejszych okresów rozliczeniowych, należy złożyć deklarację „zerową” wpisując wartości 0 EUR.

VIN-DO (OSS) Deklaracja dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury nieunijnej rozliczania VAT (OSS) - instrukcja wypełniania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Objaśnienia ogólne:

1. Deklarację dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury nieunijnej składa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VIN-DO(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VIN-DO, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Formularz składa podatnik zidentyfikowany na potrzeby procedury nieunijnej, który ma zamiar rozliczać podatek VAT w ramach szczególnej procedury nieunijnej OSS.
4. W przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym usługi objęte procedurą nieunijną nie były świadczone oraz nie są dokonywane korekty wcześniejszych okresów rozliczeniowych, należy złożyć deklarację „zerową” wpisując wartość 0 EUR.

VIU-DO (OSS) Deklaracja dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury unijnej rozliczania VAT (OSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Deklarację dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury unijnej składa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VIU-DO(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VIU-DO, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Formularz składa podatnik zidentyfikowany na potrzeby procedury unijnej, który ma zamiar rozliczać podatek VAT w ramach szczególnej procedury unijnej OSS.
4. W przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym dostawy towarów i świadczenia usług objęte procedurą unijną nie miały miejsca oraz nie są dokonywane korekty wcześniejszych okresów rozliczeniowych, należy złożyć deklarację „zerową” wpisując wartość 0 EUR.

Zgłoszenia VAT

VII-R (IOSS) Zgłoszenie podatnika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT (IOSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury importu składane jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VII-R(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: http://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VII-R, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Zgłoszenie składa:
- podatnik, który ma zamiar w ramach szczególnej procedury importu rozliczać podatek VAT lub
- pośrednik, który po zarejestrowaniu się do szczególnej procedury importu wnioskuje o rejestrację podatnika, na którego rzecz będzie wykonywał rolę pośrednika w szczególnej procedurze importu.

VII-RP (IOSS) Zgłoszenie prośrednika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT (IOSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

Autopromocja

1. Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury importu składane jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VII-RP(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VII-RP, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Zgłoszenie składa pośrednik, który ma zamiar w ramach szczególnej procedury importu rozliczać podatek VAT na rzecz podatnika/podatników

VIN-R (OSS) Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury nieunijnej rozliczania VAT (OSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury nieunijnej składane jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VIN-R(3) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat#VIN-R, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Zgłoszenie składa podatnik, który ma zamiar w ramach szczególnej procedury nieunijnej VAT-OSS rozliczać podatek VAT.

VIU-R (OSS) Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury unijnej rozliczania VAT (OSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury unijnej składane jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VIU-R(3) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat#VIU-R, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Zgłoszenie składa podatnik, który ma zamiar w ramach szczególnej procedury VATOSS rozliczać podatek VAT.

Wszystkie instrukcje znajdują się na stronie Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA