Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić deklarację VAT (procedury OSS i IOSS) - instrukcje Ministerstwa Finansów

Jak wypełnić deklarację VAT (procedury OSS i IOSS) - instrukcje Ministerstwa Finansów
Jak wypełnić deklarację VAT (procedury OSS i IOSS) - instrukcje Ministerstwa Finansów
Konrad Żelazowski
dziennik.pl
Jak wypełnić deklarację VAT - procedury OSS i IOSS. Ministerstwo Finansów przygotowało dla podatników VAT instrukcje jak prawidłowo wypełnić aktualnie obowiązujące formularze deklaracji VAT (a także formularze zgłoszeń) w ramach procedury unijnej oraz nieunijnej (OSS) i procedury importu (IOSS).

Instrukcje Ministerstwa Finansów co do wypełniania deklaracji VAT i zgłoszeń

Ministerstwo Finansów przygotowało instrukcje wypełniania deklaracji dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury unijnej OSS (VIU-DO), procedury nieunijnej OSS (VIN-DO) oraz w zakresie procedury importu IOSS (VII-DO). Instrukcje zawierają objaśnienia do poszczególnych pól formularzy deklaracji VAT, jak również prezentują przykłady rozliczania należnego podatku VAT w ramach powyższych procedur.

Ponadto MF przygotowało instrukcje dla zgłoszeń VII-R (IOSS), VII-RP (IOSS), VIN-R (OSS), VIU-R (OSS).

Deklaracje VAT

VII-DO (IOSS) Deklaracja dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury importu (IOSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Deklarację dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury importu składa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz  VII-DO(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VII-DO, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Formularz składa podatnik zidentyfikowany na potrzeby procedury importu lub pośrednik działający na rzecz podatnika, który ma zamiar rozliczać podatek VAT w ramach szczególnej procedury importu IOSS.
4. W przypadku kiedy w danym okresie rozliczeniowym nie była dokonywana dostawa towarów oraz nie są dokonywane korekty wcześniejszych okresów rozliczeniowych, należy złożyć deklarację „zerową” wpisując wartości 0 EUR.

VIN-DO (OSS) Deklaracja dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury nieunijnej rozliczania VAT (OSS) - instrukcja wypełniania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Objaśnienia ogólne:

1. Deklarację dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury nieunijnej składa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VIN-DO(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VIN-DO, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Formularz składa podatnik zidentyfikowany na potrzeby procedury nieunijnej, który ma zamiar rozliczać podatek VAT w ramach szczególnej procedury nieunijnej OSS.
4. W przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym usługi objęte procedurą nieunijną nie były świadczone oraz nie są dokonywane korekty wcześniejszych okresów rozliczeniowych, należy złożyć deklarację „zerową” wpisując wartość 0 EUR.

VIU-DO (OSS) Deklaracja dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury unijnej rozliczania VAT (OSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Deklarację dla rozliczania podatku VAT w zakresie procedury unijnej składa się za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VIU-DO(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: https://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VIU-DO, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Formularz składa podatnik zidentyfikowany na potrzeby procedury unijnej, który ma zamiar rozliczać podatek VAT w ramach szczególnej procedury unijnej OSS.
4. W przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym dostawy towarów i świadczenia usług objęte procedurą unijną nie miały miejsca oraz nie są dokonywane korekty wcześniejszych okresów rozliczeniowych, należy złożyć deklarację „zerową” wpisując wartość 0 EUR.

Zgłoszenia VAT

VII-R (IOSS) Zgłoszenie podatnika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT (IOSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury importu składane jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VII-R(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: http://www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VII-R, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Zgłoszenie składa:
- podatnik, który ma zamiar w ramach szczególnej procedury importu rozliczać podatek VAT lub
- pośrednik, który po zarejestrowaniu się do szczególnej procedury importu wnioskuje o rejestrację podatnika, na którego rzecz będzie wykonywał rolę pośrednika w szczególnej procedurze importu.

VII-RP (IOSS) Zgłoszenie prośrednika informujące w zakresie szczególnej procedury importu rozliczania VAT (IOSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury importu składane jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VII-RP(1) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat/#VII-RP, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Zgłoszenie składa pośrednik, który ma zamiar w ramach szczególnej procedury importu rozliczać podatek VAT na rzecz podatnika/podatników

VIN-R (OSS) Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury nieunijnej rozliczania VAT (OSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury nieunijnej składane jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VIN-R(3) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat#VIN-R, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Zgłoszenie składa podatnik, który ma zamiar w ramach szczególnej procedury nieunijnej VAT-OSS rozliczać podatek VAT.

VIU-R (OSS) Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury unijnej rozliczania VAT (OSS) - instrukcja wypełniania

Objaśnienia ogólne:

1. Zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury unijnej składane jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wyłącznie poprzez system e-Deklaracje. Jest to formularz interaktywny.
2. Formularz VIU-R(3) można znaleźć na stronie internetowej Portalu Podatkowego: www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat#VIU-R, w zakładce Formularze elektroniczne VAT.
3. Zgłoszenie składa podatnik, który ma zamiar w ramach szczególnej procedury VATOSS rozliczać podatek VAT.

Wszystkie instrukcje znajdują się na stronie Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl/vat/e-deklaracje-vat/formularze-vat.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podatek od nadmiarowych zysków w Polsce. Czy i kiedy będzie wprowadzony? Sasin: prace trwają

  Wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków dla niektórych branż nie jest przesądzone - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zastrzegł, że nad rozwiązaniami pracuje resort klimatu.

  Ile zarabiają prezydent i wiceprezydenci Rzeszowa? Jaki mają majątek?

  W Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano oświadczenie majątkowe prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Wynika z niego, że prezydent zarobił ponad 250 tys. zł w 2022 roku. To o nieco ponad 107 tys. zł więcej niż w 2021 roku.

  Podatnicy nie spieszą się z testowaniem KSeF

  Od 1 lipca przyszłego roku korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe. Obecnie jest to dobrowolne, a oficjalne dane Ministerstwa Finansów pokazują, jakie jest podejście podatników do tego tematu. Jak to wygląda? 

  Informacje z urzędu skarbowego przez telefon lub e-Urząd Skarbowy. Co się zmieni od 15 czerwca 2023 r.?

  Od 15 czerwca 2023 r. podatnicy i płatnicy podatków będą mogli uzyskać od każdego z naczelników urzędów skarbowych (niezależnie od terytorialnej właściwości działania tych organów) dane i informacje o swojej indywidualnej sytuacji podatkowo-prawnej (w tym objęte tajemnicą skarbową) telefonicznie lub za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym.

  Trybunał każe ścigać oszustów i pozorantów VAT na podstawie przepisów unijnych, a nie krajowych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 25 maja 2023 r. wyrok w polskiej sprawie (C-114/22) dotyczącej kwestionowania prawa do odliczenia VAT na podstawie pozorności czynności. Sprawa dotyczyła transakcji sprzedaży znaków towarowych i odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie. 

  Aktualny rachunek bankowy trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Termin mija 30 czerwca 2023 r.

  Ministerstwo Finansów przypomina, że organizacje pożytku publicznego (OPP), które chcą otrzymać 1,5% podatku PIT, powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Zgłoszenie nie jest konieczne jeżeli rachunek został zgłoszony w ubiegłych latach i jest nadal aktualny.

  Nabywca zwraca zakupiony towar. Jak i kiedy rozliczyć VAT?

  Jak prawidłowo rozliczyć VAT w przypadku zwrotu zakupionych towarów przez nabywcę? Wyjaśniamy na poniższym przykładzie. 

  Inwestycja w SAFE – co musisz wiedzieć, żeby nie stracić

  Inwestycje amerykańskich spółek na polskim rynku widoczne są na każdym kroku. Wbrew pozorom, ruch kapitału odbywa się jednak również w przeciwnym kierunku. Polscy inwestorzy co raz częściej lokują kapitał w zagraniczne start-up’y, w tym w innowacyjne projekty z Ameryki Północnej. Jedną z możliwości prowadzenia tego typu działań są umowy SAFE.

  Samochód wycofany z działalności rolniczej. Czy jego sprzedaż podlega VAT?

  Rolnik ryczałtowy sprzedaje samochód, który wykorzystywał w działalności rolniczej. Samochód ten został przed sprzedażą wycofany z działalności rolniczej, co zostało potwierdzone sporządzonym na tę okoliczność protokołem. Czy sprzedaż taka podlega opodatkowaniu VAT? Czy byłoby inaczej, gdyby przed sprzedażą samochód nie został wycofany z działalności rolniczej?

  Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej i wynajem prywatny. Czy trzeba korygować odliczony VAT?

  Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych. Zamierzam wycofać z działalności gospodarczej do majątku prywatnego nieruchomość - dom, w którym dotychczas mieściła się siedziba mojej firmy. Nieruchomość stanowi środek trwały, od nabycia którego odliczyłem VAT. Po wycofaniu z działalności do majątku prywatnego dom będzie wynajmowany innej firmie, w której będzie ona prowadziła działalność gospodarczą. Zatem najem będzie podlegał opodatkowaniu stawką 23%. Czy powinienem dokonać korekty podatku odliczonego w związku z wycofaniem nieruchomości do majątku prywatnego w celu jej dalszego wynajmu?

  Rola odbiorców energii w transformacji energetycznej. Bezpłatne webinarium 15 czerwca

  Już 15 czerwca 2023 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Rola odbiorców energii w transformacji energetycznej”. Zapraszamy!

  Sprzedaż praw do projektu farmy (elektrowni) fotowoltaicznej - stawka VAT

  Sprzedaż praw do projektu elektrowni (farmy) fotowoltaicznej to świadczenie kompleksowe, dla którego właściwą stawką VAT jest 23 proc. Tak wynika z wyroku WSA w Olsztynie z lutego 2023 r.

  Open banking ułatwi obsługę KSeF?

  Jeszcze w tym roku Komisja Europejska ma przedstawić projekt trzeciej wersji dyrektywy PSD (Payment Service Directive). Nowe przepisy dotyczące otwartej bankowości mogą ułatwić m.in. płatność zobowiązań podatkowych oraz obsługę państwowych systemów faktur elektronicznych - m.in. powstającego w Polsce KSeF.

  MF: szerokie zmiany w egzekucji podatków

  Planowane zmiany w egzekucji administracyjnej poruszono podczas konferencji „Egzekucja administracyjna należności podatkowych” zorganizowanej przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Zmiany mają dotyczyć sposobu negocjacji pomiędzy dłużnikiem a organem egzekucyjnym.

  Oszustwo na "zdalny pulpit" (aplikacja AnyDesk). Na czym polega? Jak uniknąć wyłudzenia danych i pieniędzy?

  Co to jest oszustwo na "zdalny pulpit"? Dlaczego oprogramowanie AnyDesk jest groźne? uniknąć wyłudzenia danych i straty pieniędzy?

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2023 - koniec maja, początek czerwca. Tabela

  Jakie oprocentowanie lokat terminowych i kont oszczędnościowych oferują banki pod koniec maja 2023 r.?

  Abonament rtv 2024 - stawki takie same jak w 2023 roku

  W 2024 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu rtv jak w 2023 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 10 maja 2023 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2024 r., opublikowanego w Dzienniku Ustaw z 18 maja 2023 r., poz. 943. Rozporządzenie to wejdzie w życie 2 czerwca 2023 r.

  Obowiązkowy KSeF od lipca 2024 roku - projekt ustawy skierowany do Komisji Finansów Publicznych

  W dniu 26 maja 2023 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o VAT, której celem jest wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Sejm opowiedział się za przesłaniem projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

  Diety przedsiębiorcy w transporcie międzynarodowym mogą być kosztem

  Dyrektor KIS potwierdził, że zmiana przepisów dotyczących czasu pracy kierowców nie wpłynęła na możliwość odliczania diety przez kierowców prowadzących działalność gospodarczą. Diety te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w części nieprzekraczającej wysokości określonej przez ministra pracy, zarówno w przypadku krajowych, jak i zagranicznych podróży służbowych.

  Co zrobić, gdy źle przelejesz pieniądze?

  Nieprawidłowe dane w przelewie to nie powód do paniki. Pieniądze wciąż można odzyskać. Jeżeli zdarzy się pomyłka, nie należy czekać. Natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem i dowiedz się, co powinieneś zrobić.

  Szansa na obniżkę stóp procentowych w czwartym kwartale tego roku

  Jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, jak kolejny wielki kryzys energetyczny, to inflacja będzie spadała do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w czwartym kwartale tego roku - powiedział premier

  Czy wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany?

  Ulga badawczo-rozwojowa jest coraz częściej wykorzystywaną przez przedsiębiorców preferencją podatkową. Wskazuje na to nie tylko liczba wydawanych interpretacji podatkowych w tym zakresie, która podawana jest już w tysiącach, lecz także dane ministerstwa finansów - kwoty odliczeń mierzone są w miliardach złotych. 

  Kwota zwrotów podatkowych za 2022 - ok. 24 mld zł

  Zwroty podatkowe za rok 2022 to kwota ok. 24 mld złotych, a najwyższy zwrot podatku wyniósł 8,6 tys. zł – poinformował w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. Dla 239,5 tys. podatników korzystne okazało się rozliczenie na warunkach sprzed 1 lipca 2022 r. - dodał.

  Ponad milion złotych! Tyle wyniosła dopłata do składki zdrowotnej pewnego przedsiębiorcy

  22 maja upłynął termin rozliczania się przedsiębiorców z rocznej składki zdrowotnej za 2022 rok. Według danych ZUS-u rekordzista musiał dopłacić z tego tytułu aż 1,06 mln złotych. Z kolei najwyższa kwota zwrotu, o którą wnioskował podatnik, wyniosła 4,41 mln złotych.

  Bank ogłasza upadłość. Na co mogą liczyć jego klienci? Co gwarantuje BFG?

  Pensje, emerytury, renty czy stypendia spływają zwykle na nasze rachunki w bankach, gdzie przechowujemy także oszczędności na lokatach lub kontach. Czy w razie upadłości banku pieniądze przepadają bezpowrotnie? Na szczęście nie. Nad pokrzywdzonymi czuwa bowiem Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).