reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wniosek trafi do nowego urzędu skarbowego

Wniosek trafi do nowego urzędu skarbowego

Podatnik, który w 2007 roku składa wniosek o wydanie zaświadczenia po zmianie właściwości miejscowej organu podatkowego, żądanie powinien skierować do naczelnika nowego urzędu.


W urzędach skarbowych trwa gorący okres wydawania zaświadczeń o dochodach podatników. Zazwyczaj takie zaświadczenie jest potrzebne do otrzymania różnych świadczeń, np. socjalnych. Problem z otrzymaniem zaświadczenia może pojawić się, jeśli podatnik za 2005 rok rozliczył się w urzędzie X, a w 2006 roku zmienił adres zamieszkania oraz właściwość przenosząc się do urzędu Y. Teraz, w 2007 roku potrzebuje zaświadczenie o dochodzie za 2005 roku. Gdzie powinien się zgłosić?


- Podatnik musi się zwrócić z wnioskiem o wydanie zaświadczenia do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika obecnie, czyli w naszym przykładzie urzędu Y - odpowiedział Wojciech Pietrasiewicz, doradca podatkowy współpracujący z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe.


Jednocześnie wyjaśnił, że o właściwości organu podatkowego w sprawach zaświadczeń w podobnych sytuacjach przesądzają przepisy ogólne Ordynacji podatkowej określające właściwość miejscową organów podatkowych.


- Zgodnie z art. 18a Ordynacji podatkowej, jeżeli po zakończeniu roku podatkowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych lub innych okresów rozliczeniowych jest organ właściwy po zaistnieniu tych zdarzeń - argumentował Wojciech Pietrasiewicz.


Jego zdaniem oznacza to, że podatnik, który w 2007 roku składa wniosek o wydanie zaświadczenia po zmianie właściwości miejscowej organu podatkowego dokonanej w 2006 roku, swój wniosek kieruje do naczelnika nowego urzędu. Bez znaczenia w tej sytuacji jest fakt, że podatnik składa wniosek o zaświadczenie dotyczące dochodu powstałego w 2005 roku.


Nasz rozmówca dodał, że wniosek o wydanie zaświadczenia powinien zawierać wszystkie dane identyfikujące podatnika (a więc imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz NIP).


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama