reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sankcja VAT nie jest dodatkowym podatkiem

Sankcja VAT nie jest dodatkowym podatkiem

Sankcja VAT nie jest elementem konstrukcyjnym podatku od towarów i usług, ale sankcją administracyjną. Dlatego nie stanowi dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, który potwierdza, że urzędy skarbowe mogą nakładać dodatkowe zobowiązanie w podatku od towarów i usług, czyli 30-proc. sankcję VAT.

Naczelnik urzędu skarbowego określił kwotę do przeniesienia na przyszłe zobowiązanie podatkowe oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Z nałożoną przez organ sankcją podatnik się nie zgodził. Dyrektor izby skarbowej podtrzymał jednak decyzję naczelnika. Spółka złożyła więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Na wszystkich etapach postępowania podkreślała, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dające urzędowi skarbowemu prawo do nałożenia sankcji VAT są niezgodne z prawem wspólnotowym, a także z konstytucją.

Strona twierdziła, że sankcja jest w rzeczywistości kolejnym podatkiem nałożonym na podatnika, a świadczy o tym konstrukcja sankcji. Polska ustawa jest również niezgodna z VI Dyrektywą Unii Europejskiej, ponieważ w przepisach tych nie znajdujemy uregulowań pozwalających nałożyć dodatkową sankcję, a prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem polskim. Podatnik wskazał, że sąd ma możliwość zadania pytania prejudycjalnego do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

WSA w Warszawie oddalił jednak skargę. Uznał bowiem, że sankcja VAT nie jest dodatkowym zobowiązaniem podatkowym, a jedynie sankcją administracyjną za niedopełnienie obowiązków podatnika lub płatnika. Sąd przyznał również, że przepisy VI Dyrektywy nie przewidują sankcji w podatku od towarów i usług, ale nie sprzeciwiają się stosowaniu sankcji administracyjnej.

Sygn. akt III SA/Wa 272/07

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PWSK

Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama