| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sankcja VAT nie jest dodatkowym podatkiem

Sankcja VAT nie jest dodatkowym podatkiem

Sankcja VAT nie jest elementem konstrukcyjnym podatku od towarów i usług, ale sankcją administracyjną. Dlatego nie stanowi dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, który potwierdza, że urzędy skarbowe mogą nakładać dodatkowe zobowiązanie w podatku od towarów i usług, czyli 30-proc. sankcję VAT.

Naczelnik urzędu skarbowego określił kwotę do przeniesienia na przyszłe zobowiązanie podatkowe oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Z nałożoną przez organ sankcją podatnik się nie zgodził. Dyrektor izby skarbowej podtrzymał jednak decyzję naczelnika. Spółka złożyła więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Na wszystkich etapach postępowania podkreślała, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dające urzędowi skarbowemu prawo do nałożenia sankcji VAT są niezgodne z prawem wspólnotowym, a także z konstytucją.

Strona twierdziła, że sankcja jest w rzeczywistości kolejnym podatkiem nałożonym na podatnika, a świadczy o tym konstrukcja sankcji. Polska ustawa jest również niezgodna z VI Dyrektywą Unii Europejskiej, ponieważ w przepisach tych nie znajdujemy uregulowań pozwalających nałożyć dodatkową sankcję, a prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem polskim. Podatnik wskazał, że sąd ma możliwość zadania pytania prejudycjalnego do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

WSA w Warszawie oddalił jednak skargę. Uznał bowiem, że sankcja VAT nie jest dodatkowym zobowiązaniem podatkowym, a jedynie sankcją administracyjną za niedopełnienie obowiązków podatnika lub płatnika. Sąd przyznał również, że przepisy VI Dyrektywy nie przewidują sankcji w podatku od towarów i usług, ale nie sprzeciwiają się stosowaniu sankcji administracyjnej.

Sygn. akt III SA/Wa 272/07

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »