reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pensja małżonka nie jest kosztem

Pensja małżonka nie jest kosztem

Zatrudnienie współmałżonka w prowadzonej przez podatnika firmie nie jest opłacalne podatkowo. Wynagrodzenie wypłacone mężowi lub żonie nie może być kosztem podatkowym.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik może korzystać z pracy współmałżonka. Jak zauważa Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy z Kancelarii Chałas i Wspólnicy, składki na ubezpieczenie społeczne oblicza się w takim przypadku jak od osoby współpracującej, a nie jak od pracownika. To, że podatnik zatrudnia współmałżonka, nie zwalnia go z innych obowiązków, w tym dotyczących rozliczenia z fiskusem. Podatnicy wykorzystujący pracę swoich małżonków nie mogą zaliczyć jej wartości do kosztów podatkowych. Jak przypomina Paweł Jabłonowski zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.

Zdaniem radcy prawnego Darii Gąglewskiej podatnicy, którzy uznają, że zatrudnianie małżonka nie jest dla nich opłacalne podatkowo, mogą rozważyć skorzystanie z jego pracy na zasadzie osoby współpracującej. Taka osoba nie jest zazwyczaj wynagradzana, jednak płatnik składek - czyli prowadzący przedsiębiorstwo - musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne współpracującego małżonka. Składki ubezpieczeniowe osoby współpracującej zapłacone w danym roku mogą być odliczone od dochodu podatnika zatrudniającego współmałżonka.

Możliwe jest też założenie spółki, której wspólnikami będą małżonkowie. Każdy ze wspólników będzie w takim przypadku rozliczał oddzielnie podatek dochodowy w zależności od dochodu ustalonego odpowiednio do udziałów w zyskach spółki. Jednak - jak wyjaśnia Daria Gąglewska - również w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej wartości pracy własnej wspólników nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Małżonkowie mogą też ze sobą współpracować prowadząc odrębne firmy. Jedynym czynnikiem warunkującym taką współpracę jest to, czy tego rodzaju związki są zasadne pod względem gospodarczym.

Ważne!

Wynagrodzenie zatrudnionego współmałżonka nie jest dla podatnika kosztem podatkowym i to bez znaczenia, jaki ustrój majątkowy panuje między małżonkami. Kosztem podatkowym może być składka na ubezpieczenie społeczne w części płaconej przez pracodawcę-małżonka

EDYTA WERESZCZYŃSKA

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama