reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zgłoszenia celne papierowe i elektroniczne

Zgłoszenia celne papierowe i elektroniczne

Od 31 sierpnia w Polsce funkcjonuje System Kontroli Eksportu. Zgłoszenie celne może mieć teraz formę dokumentu papierowego lub elektronicznego.

NOWE PRAWO

Od 31 sierpnia 2007 r., w związku z uruchomieniem w Polsce I fazy Systemu Kontroli Eksportu (ECS), ulegają zmianie zasady dokonywania zgłoszeń do procedury wywozu, procedury uszlachetniania biernego oraz powrotnego wywozu po gospodarczej procedurze celnej. W konsekwencji, od tego dnia zgłoszenie celne może mieć formę dokumentu papierowego lub elektronicznego. Każda z tych dwóch form dokumentu jest równorzędna.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że uruchomienie systemu ECS spowoduje zmiany w zasadach potwierdzania wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty dla potrzeb VAT.

Zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stawkę podatku w wysokości 0 proc. stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium UE. Oznacza to, że prawo do zastosowania stawki zerowej z tytułu eksportu towarów uzależnione jest od posiadania przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza Unię. Obecnie takim dokumentem jest karta 3 SAD.

W przypadku gdy obsługa zgłoszenia wywozowego odbywa się w systemie ECS, potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty stanowi co do zasady komunikat IE-599 - „Potwierdzenie wywozu”, z którego będzie wynikało, że dokonano wywozu towaru poza UE. Komunikat IE-599 jest wysyłany do zgłaszającego przez urząd celny wywozu.

Zatem od 31 sierpnia 2007 r. za dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty dla potrzeb VAT należy uznać dokument elektroniczny komunikat IE-599 przesłany przez urząd celny wywozu. W przypadku gdy procedura wywozu będzie obsługiwana poza systemem ECS, zasady potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty dla celów VAT będą takie same jak obecnie. Dokumentem tym będzie karta 3 SAD.

SŁOWNIK

System ECS opiera się na obiegu komunikatów elektronicznych pomiędzy urzędami celnymi a podmiotami dokonującymi zgłoszeń celnych.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama