REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowi pilnie poszukiwani

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Napływ nowych inwestycji zagranicznych do Polski powoduje wzrost zapotrzebowania firm na outsourcing księgowy. Właśnie tę formę obsługi księgowej preferują zachodni inwestorzy.

RAPORT

Polska jest na szóstym miejscu listy państw o najatrakcyjniejszych warunkach lokowania inwestycji - wynika z raportu Ernst&Young „Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2007”. Tak duży napływ kapitału zagranicznego ma też wpływ na rynek usług księgowych w Polsce. Jak przyznają przedstawiciele firm outsourcingowych, zainteresowanie obsługą księgową przez firmy zewnętrzne wzrasta.

- Powodem jest bardzo dobra koniunktura w gospodarce, a co za tym idzie większy napływ firm zagranicznych do Polski - potwierdza Radosław Osmólski, prezes firmy outsourcingowej FPA Group.

Dużą popularność można również tłumaczyć dostosowaniem oferty usług księgowych do aktualnych potrzeb klienta.

- Nie jest to wyłącznie prowadzenie ksiąg, ale też nadzór księgowy, wsparcie merytoryczne czy natychmiastowa pomoc w niespodziewanych sytuacjach, np. nagłe odejście głównego księgowego lub czasowa nieobecność pracownika - wyjaśnia.

W takich przypadkach oddelegowywani są do firmy eksperci, którzy wypełniają zadania np. nieobecnych osób.

Firmy zagraniczne mają większe skłonności do korzystania z outsourcingu usług księgowych niż firmy polskie. Wolą skupić się na głównej działalności przedsiębiorstwa, niż tworzyć własny dział księgowy.

- Firm zagranicznych nie trzeba przekonywać do outsourcingu. Z kolei firmy polskie ciągle wahają się, czy outsourcing jest dla nich korzystny - dodaje Radosław Osmólski. Z czego to wynika?

- Dla polskich spółek czynnikiem decydującym o skorzystaniu z outsourcingu jest koszt. Cena za usługi księgowe musi być dużo niższa od zatrudniania własnych księgowych. W przypadku firm z kapitałem zagranicznym cena również ma znaczenie, ale często ważniejsze są też takie elementy, jak np. przekazanie odpowiedzialności za księgi firmy - wyjaśnia ekspert FPA Group.

Firmy zagraniczne wymagają także zapewnienia wyższych standardów obsługi księgowej. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą firmy outsourcingowe. Oferują obsługę w językach obcych oraz przy pomocy bardziej rozbudowanych programów komputerowych, które pozwalają na generowanie raportów miesięcznych. Ponadto nastawione są na stosowanie międzynarodowych standardów rachunkowości.

- Znikł też problem braku dostępu do informacji księgowych, który sprawiał, że wiele firm nie chciało korzystać z zewnętrznej księgowości. Teraz jest taka możliwość on-line - twierdzi ekspert Mazars &Guérard Polska. Beata Ławecka dodaje, że dzięki outsourcingowi optymalizowane są koszty obsługi, zmniejsza się koszty administracyjne, a firma nie ponosi kosztów pozyskania pracowników i ich szkolenia. Takie koszty ponosi firma zewnętrzna. Zmniejsza się także ryzyko błędu księgowego, ponieważ odpowiedzialność za księgi i podatki ponosi specjalistyczna firma zewnętrzna. W razie powstania jednak błędu klient może ubiegać się o odszkodowanie od swego podwykonawcy, który posiada ubezpieczenie w tym zakresie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rośnie zapotrzebowanie na usługi księgowe

Łukasz Zalewski

Agnieszka Pokojska

gp@infor. pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA