| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowi pilnie poszukiwani

Księgowi pilnie poszukiwani

Napływ nowych inwestycji zagranicznych do Polski powoduje wzrost zapotrzebowania firm na outsourcing księgowy. Właśnie tę formę obsługi księgowej preferują zachodni inwestorzy.

RAPORT

Polska jest na szóstym miejscu listy państw o najatrakcyjniejszych warunkach lokowania inwestycji - wynika z raportu Ernst&Young „Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2007”. Tak duży napływ kapitału zagranicznego ma też wpływ na rynek usług księgowych w Polsce. Jak przyznają przedstawiciele firm outsourcingowych, zainteresowanie obsługą księgową przez firmy zewnętrzne wzrasta.

- Powodem jest bardzo dobra koniunktura w gospodarce, a co za tym idzie większy napływ firm zagranicznych do Polski - potwierdza Radosław Osmólski, prezes firmy outsourcingowej FPA Group.

Dużą popularność można również tłumaczyć dostosowaniem oferty usług księgowych do aktualnych potrzeb klienta.

- Nie jest to wyłącznie prowadzenie ksiąg, ale też nadzór księgowy, wsparcie merytoryczne czy natychmiastowa pomoc w niespodziewanych sytuacjach, np. nagłe odejście głównego księgowego lub czasowa nieobecność pracownika - wyjaśnia.

W takich przypadkach oddelegowywani są do firmy eksperci, którzy wypełniają zadania np. nieobecnych osób.

Firmy zagraniczne mają większe skłonności do korzystania z outsourcingu usług księgowych niż firmy polskie. Wolą skupić się na głównej działalności przedsiębiorstwa, niż tworzyć własny dział księgowy.

- Firm zagranicznych nie trzeba przekonywać do outsourcingu. Z kolei firmy polskie ciągle wahają się, czy outsourcing jest dla nich korzystny - dodaje Radosław Osmólski. Z czego to wynika?

- Dla polskich spółek czynnikiem decydującym o skorzystaniu z outsourcingu jest koszt. Cena za usługi księgowe musi być dużo niższa od zatrudniania własnych księgowych. W przypadku firm z kapitałem zagranicznym cena również ma znaczenie, ale często ważniejsze są też takie elementy, jak np. przekazanie odpowiedzialności za księgi firmy - wyjaśnia ekspert FPA Group.

Firmy zagraniczne wymagają także zapewnienia wyższych standardów obsługi księgowej. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą firmy outsourcingowe. Oferują obsługę w językach obcych oraz przy pomocy bardziej rozbudowanych programów komputerowych, które pozwalają na generowanie raportów miesięcznych. Ponadto nastawione są na stosowanie międzynarodowych standardów rachunkowości.

- Znikł też problem braku dostępu do informacji księgowych, który sprawiał, że wiele firm nie chciało korzystać z zewnętrznej księgowości. Teraz jest taka możliwość on-line - twierdzi ekspert Mazars &Guérard Polska. Beata Ławecka dodaje, że dzięki outsourcingowi optymalizowane są koszty obsługi, zmniejsza się koszty administracyjne, a firma nie ponosi kosztów pozyskania pracowników i ich szkolenia. Takie koszty ponosi firma zewnętrzna. Zmniejsza się także ryzyko błędu księgowego, ponieważ odpowiedzialność za księgi i podatki ponosi specjalistyczna firma zewnętrzna. W razie powstania jednak błędu klient może ubiegać się o odszkodowanie od swego podwykonawcy, który posiada ubezpieczenie w tym zakresie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rośnie zapotrzebowanie na usługi księgowe

Łukasz Zalewski

Agnieszka Pokojska

gp@infor. pl

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP
Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »