reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Organizacje muszą uzyskać wpis do 30 listopada

Organizacje muszą uzyskać wpis do 30 listopada

Organizacje pożytku publicznego, które chcą w 2008 roku otrzymać 1 proc. podatku, muszą postarać się o wpis, który potwierdzi ich status.


W terminie do końca roku podatkowego minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości, ogłasza w drodze obwieszczenia w Monitorze Polskim wykaz organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada roku podatkowego. Uzyskanie statusu i wpisu jest istotne dla tych organizacji, które chciałyby w 2008 roku otrzymać 1 proc. podatku. Tylko organizacje z takim statusem mogą liczyć na otrzymanie tej darowizny.

Tomasz Kret, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, zwrócił uwagę w rozmowie z nami, że w 2007 roku uległ zmianie sposób przekazywania 1 proc. należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Odmiennie niż dotychczas wpłaty nie będzie dokonywał sam podatnik, a naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika stanowiący część formularza rocznego zeznania podatkowego.

- Przed wypełnieniem formularza zeznania podatnik powinien sprawdzić, czy organizacja, której zamierza przekazać 1 proc. należnego podatku, figuruje w oficjalnym wykazie ogłoszonym w Monitorze Polskim. Wykaz ten zostanie ogłoszony przed końcem 2007 roku i obejmie wszystkie organizacje mające status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2007 r., które są uprawnione do otrzymania 1 proc. należnego podatku - podkreślił Tomasz Kret.

Jednocześnie dodał, że na podstawie danych zamieszczonych w wykazie naczelnicy urzędów skarbowych przekazywać będą stosowne kwoty na rachunki bankowe poszczególnych organizacji. W konsekwencji, w przypadku gdy podatnik wskaże w zeznaniu organizację pożytku publicznego, która nie figuruje we wspomnianym wykazie, organizacja taka nie otrzyma kwot z tego tytułu.

- Tym samym w interesie każdej organizacji pożytku publicznego leży uzyskanie tego statusu przed 30 listopada 2007 r., gdyż w przeciwnym wypadku w 2008 roku nie otrzyma ona wpłat tytułem przekazania 1 proc. należnego podatku - podsumował Tomasz Kret.

Ważne!

W wykazie organizacji posiadających status pożytku publicznego nie uwzględnia się organizacji prowadzących działalność gospodarczą polegającą m.in. na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama