| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można stosować zerowy podatek

Można stosować zerowy podatek

Ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu stawką VAT wynoszącą 0 proc.


ORZECZENIE

Stawkę VAT 0 proc. należy stosować m.in. do przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego - tak stanowi przepis art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że ma on również zastosowanie do ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego na rzecz członka spółdzielni. Jest to korzystny wyrok zarówno dla spółdzielni mieszkaniowych, jak i członków spółdzielni oraz nabywających spółdzielcze mieszkania własnościowe.

Skarżąca spółdzielnia przyjmowała od członków wkłady budowlane na budowę mieszkań. W umowie z członkiem spółdzielni zobowiązywała się do wybudowania lokalu mieszkalnego, a w terminie trzech miesięcy od zakończenia budowy - do ustanowienia odrębnego prawa do lokalu na rzecz członka spółdzielni. W akcie notarialnym zapisywano ustanowienie odrębnej własności lokalu oraz przeniesienie własności lokalu na rzecz członka spółdzielni. Spółdzielnia twierdziła, że takie przekazanie podlega stawce 0 proc. VAT. Organy podatkowe jednak zakwestionowały to stanowisko i twierdziły, że ustanowienie odrębnej własności lokalu oraz przeniesienie własności na rzecz członka spółdzielni to dostawa towaru, a zatem nie ma możliwości zastosowania stawki 0 proc. VAT na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) ustawy o VAT. Organy kwestionowały dokonanie obu czynności i zastosowanie preferencyjne stawki. Podatnik natomiast udowadniał, że choć przepisy mówią o przeniesieniu własności, to ustawodawca stosuje to pojęcie zamiennie z ustanowieniem odrębnej własności lokalu. Spółdzielnia podniosła także, że otrzymała interpretację naczelnika urzędu skarbowego w identycznym stanie faktycznym. Naczelnik uznał, że podatnik ma prawo stosować stawkę 0 proc. Podczas wszczętej następnie kontroli w spółdzielni interpretacji tej w ogóle nie wzięto pod uwagę.

WSA uznał stanowisko spółdzielni za prawidłowe i uchylił decyzje organów. Sąd podkreślił, że w omawianej sprawie należy stosować przepis art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c) ustawy o VAT.

Sygn. akt III SA/Wa 1518/07

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK