| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą nowe druki CIT

Będą nowe druki CIT

Podatnicy CIT prowadzący w Polsce zakłady zagraniczne i zatrudniający osoby na terenie różnych samorządów będą musieli składać informacje na formularzach CIT-ST i CIT-ST/A.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie rozliczeń z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dotyczy ono podatników podatku dochodowego od osób prawnych, którzy posiadają zakład (oddział) położony na obszarze innej jednostki samorządu terytorialnego niż jego siedziba. Są oni zobowiązani do przekazywania do budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na której obszarze znajduje się ten zakład (oddział), części dochodu z tytułu udziału we wpływach z CIT. Minister w projekcie rozporządzenia określił, że tryb rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych w przypadkach, gdy zakłady podatnika położone są na obszarze województwa innego, niż jego siedziba, pozostaną niezmienione w stosunku do rozliczeń na mocy analogicznego rozporządzenia.

Ponadto zasady rozdziału dochodów z CIT na poszczególne samorządy będą takie same w przypadku, gdy podatek płaci podatnik prowadzący zakłady zagraniczne na terytorium Polski, jak i podatnik posiadający siedzibę na terytorium Polski. Ten pierwszy - czyli prowadzący zakłady zagraniczne na terytorium Polski - będzie musiał w konsekwencji składać informacje CIT-ST (informacja podatnika do ustalenia należnych samorządom dochodów z tytułu udziału we wpływach z CIT) oraz CIT-ST/A (informacja o zakładach).

Minister zaproponował także w rozporządzeniu, aby należne samorządom udziały w przypadku, gdy ich wysokość nie przekracza 500 zł miesięcznie, były przekazywane co pół roku.

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »