| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Z ulgi skorzysta rodzic mieszkający z dziećmi

Z ulgi skorzysta rodzic mieszkający z dziećmi

Z ulgi podatkowej na dzieci nie może skorzystać rodzic, który na mocy wyroku rozwodowego nie sprawuje opieki nad dziećmi.Często ojciec dzieci opłacający alimenty jest zameldowany w innym miejscu niż dzieci i nie przebywa z nimi w trakcie roku podatkowego. Natomiast była żona, która zgodnie z wyrokiem sądowym sprawuje opiekę nad dziećmi, nie pracuje i nie uzyskuje żadnego dochodu objętego opodatkowaniem. Utrzymuje się jedynie z alimentów przekazywanych na dzieci. Marcin Retka, specjalista w dziale Doradztwa Podatkowego w KPMG, wyjaśnia, że w takiej sytuacji ojciec dzieci nie może skorzystać z ulgi rodzinnej w podat-ku dochodowym od osób fizycznych.

Ekspert przypomina, że zgodnie z art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odliczenie od podatku kwoty stanowiącej iloczyn liczby wychowywanych dzieci i kwoty 1145,08 zł (w 2007 roku), przysługuje osobom, które w trakcie roku podatkowego wychowywały dzieci własne lub przysposobione. Dodatkowo w przypadku rodziców, w stosunku do których orzeczony został rozwód lub separacja, odliczenie przysługuje temu, u którego dzieci zamieszkują.

- W przypadku gdy ojciec zameldowany jest w innym miejscu niż dzieci, teoretycznie oznaczać to może, że faktycznie zamieszkuje z dziećmi, podczas gdy zameldowany jest pod innym adresem. Dla celów podatkowych meldunek oznacza bowiem adres formalny, podczas gdy adres zamieszkania oznacza miejsce, w którym osoba faktycznie przebywa z zamiarem stałego pobytu - mówi Marcin Retka. Ekspert podkreśla jednak, że również w takim przypadku ojciec nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia.

- Jeżeli bowiem zgodnie z wyrokiem rozwodowym prawo do opieki nad dziećmi przysługuje jedynie matce, uznać należy, że ojciec nie wychowywał dzieci w roku podatkowym i w konsekwencji nie spełnił warunków do skorzystania z ulgi - ocenia nasz rozmówca. Zwraca uwagę, że alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia oraz dzieci bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny, są zwolnione z podatku dochodowego.

- Jeżeli poza takimi alimentami matka nie uzyskała innych dochodów opodatkowanych, to również i ona nie skorzysta z ulgi, gdyż nie płacąc podatku, nie będzie miała możliwości dokonania odliczenia - podsumowuje Marcin Retka.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »