| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Potrzebne jest postanowienie sądu

Potrzebne jest postanowienie sądu

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu skargi kasacyjnej na odrzucenie skargi przez sąd I instancji wydaje nie wyrok, ale postanowienie.

 

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego w zakresie tego, jaką formę ma mieć orzeczenie w zakresie odrzucenia skargi pozwoli na ujednolicenie praktyki sądów w tym zakresie. Z pytaniem do siedmioosobowego składu sądu wystąpił zwykły trzyosobowy skład NSA po tym, jak trafiła do niego skarga kasacyjna na odrzucenie skargi. Skargę do wojewódzkie- go sądu administracyjnego wniósł podatnik, któremu organy podatkowe zakwestionowały rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 rok. Sąd odrzucił jego skargę, wskazując, że została wniesiona po terminie.

Podatnik zaskarżył postanowienie o odrzuceniu skargi do NSA. Pojawił się jednak problem, jaką formę powinno mieć orzeczenie wydane przez NSA w zakresie postanowienia o odrzuceniu skargi. Czy sąd powinien wydać w tym zakresie postanowienie, czy też wyrok. Skład orzekający podkreślił, że praktyka w tym zakresie nie jest jednolita. Sam jednak w uzasadnieniu pytania opowiedział się za tym, że rozstrzygnięcie powinno mieć formę postanowienia. Odrzucenie skargi nie jest rozpoznaniem skargi co do jej istoty. Jest to tylko konsekwencja niespełnienia wymogów formalnych przez skarżącego. Odrzucenie kończy sprawę przed sądem administracyjnym, ale nie załatwia sprawy co do jej istoty.

NSA w uchwale podzielił to stanowisko. I uznał, że NSA, który rozpoznaje skargę kasacyjną na postanowienie w sprawie odrzucenia skargi, orzeka w formie postanowienia (art. 184 lub 185 par. 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi). Co prawda, jak zauważył NSA, art. 132 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi stanowi, że sąd rozstrzyga sprawy wyrokiem. Ale nie jest to jedyny przepis, który stanowi o formie orzeczeń wydawanych przez sąd administracyjny - wyjaśnił.

Wyrok odnosi się do sytuacji, gdy sąd rozstrzyga sprawę co do jej istoty i dokonuje kontroli aktu administracji. Odrzucenie nie rozstrzyga istoty sprawy. Ponadto przeniesienie sprawy do wyższej instancji nie zmienia jej istoty. Skoro sąd w I instancji o odrzuceniu orzeka postanowieniem, sąd kasacyjny w sprawie dotyczącej zasadności tego odrzucenia również orzeka postanowieniem.

Ważne!

Skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego na decyzję organu odwoławczego wnosi się w terminie 30 dni od jej doręczenia. Należy to zrobić za pośrednictwem organu, którego decyzja jest zaskarżona

Sygn. akt IIFPS 1/07

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »