reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczanie składek przez pracujących za granicą

Odliczanie składek przez pracujących za granicą

Jutro okaże się, czy przepisy ustawy o PIT uniemożliwiające pracującym za granicą odliczanie składek na ubezpieczenia zapłacone poza Polską są zgodne z konstytucją.


Trybunał Konstytucyjny wyda jutro wyrok w sprawie odliczeń składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od dochodu i podatku w przypadku osób, które pracują za granicą, rozliczają się w Polsce i nie mają możliwości odliczenia składek w państwie, w którym podatnik uzyskał przychód. Skargę konstytucyjną złożoną przez rzecznika praw obywatelskich Trybunał rozpoznał 29 października, ale do jutra odroczył jej publikację.

Rzecznik twierdzi, że przepisy o PIT w zakresie, w którym różnicują sytuację podatników zarabiających w kraju i za granicą, są niezgodne z ustawą zasadniczą. Przedstawiciele Sejmu oraz prokuratury nie zgadzają się jednak z tym stanowiskiem. Uznali oni, że osoby pracujące za granicą zasilają składkami systemy ubezpieczeniowe innych krajów UE, a zatem nie powinny odliczać zapłaconych składek przy rozliczeniu w Polsce.

Zdaniem rzecznika szczególnie niekorzystna dla pracujących za granicą jest metoda unikania podwójnego opodatkowania - kredytu podatkowego. Osoby rozliczające się za pomocą tej metody nie mają możliwości odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli nie zostały one odliczone w państwie UE, w którym pracowały. Zdaniem pełnomocnika rzecznika, aby podatnicy ci mieli prawo do odliczenia składek, wystarczyłoby zmienić umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania m.in. z Austrią, Holandią, Belgią i Finlandią.

Sygn. akt K 18/06

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama