reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ministerstwo naprawia błędy ustawodawcy

Ministerstwo naprawia błędy ustawodawcy

Wskutek niedociągnięć legislacyjnych organizacje pożytku publicznego muszą przekazywać fiskusowi numery swoich rachunków bankowych. W zeznaniach rocznych zabrakło bowiem rubryki na takie dane.


W rozliczeniu za 2007 rok 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego będzie przekazywał fiskus. Podatnicy wskażą w składanych zeznaniach organizację, której pieniądze chcą przekazać. Jednak w nowych drukach zeznań zabrakło rubryki dla wpisania numeru konta bankowego organizacji. Aby naprawić ten błąd, Ministerstwo Finansów każe organizacjom pożytku publicznego przesyłać do urzędów skarbowych do 20 listopada swoje numery bankowe.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o PIT, chcąc przekazać za pośrednictwem urzędu skarbowego 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, podatnik jest zobowiązany do wskazania tej organizacji oraz jej numeru wpisu do KRS.

- W rządowym projekcie ustawy o zmianach w PIT co prawda był przewidziany obowiązek wskazania przez podatnika także numeru rachunku bankowego wybranej organizacji, ale został on zniesiony w trakcie procesu legislacyjnego (Senat stwierdził, że jego utrzymanie byłoby źródłem błędów podatników i byłby wydłużony czas przekazywania środków zainteresowanym organizacjom) - tłumaczyła Joanna Stolarek, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowegoPricewaterhouseCoopers.

Formularz zgłoszeniowy do KRS przeznaczony dla organizacji pożytku publicznego nie zawiera informacji o numerze rachunków bankowych. Tym samym urzędy skarbowe jako pozbawione możliwości oficjalnego pozyskania danych, zdane są na ogólnodostępne źródła informacji, np. strony internetowe.

Ważne!

Organizacje pożytku publicznego, które chcą otrzymać 1 proc. podatku, muszą do 20 listopada przesłać urzędom skarbowym numery swoich rachunków bankowych

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama