reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ministerstwo naprawia błędy ustawodawcy

Ministerstwo naprawia błędy ustawodawcy

Wskutek niedociągnięć legislacyjnych organizacje pożytku publicznego muszą przekazywać fiskusowi numery swoich rachunków bankowych. W zeznaniach rocznych zabrakło bowiem rubryki na takie dane.


W rozliczeniu za 2007 rok 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego będzie przekazywał fiskus. Podatnicy wskażą w składanych zeznaniach organizację, której pieniądze chcą przekazać. Jednak w nowych drukach zeznań zabrakło rubryki dla wpisania numeru konta bankowego organizacji. Aby naprawić ten błąd, Ministerstwo Finansów każe organizacjom pożytku publicznego przesyłać do urzędów skarbowych do 20 listopada swoje numery bankowe.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o PIT, chcąc przekazać za pośrednictwem urzędu skarbowego 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, podatnik jest zobowiązany do wskazania tej organizacji oraz jej numeru wpisu do KRS.

- W rządowym projekcie ustawy o zmianach w PIT co prawda był przewidziany obowiązek wskazania przez podatnika także numeru rachunku bankowego wybranej organizacji, ale został on zniesiony w trakcie procesu legislacyjnego (Senat stwierdził, że jego utrzymanie byłoby źródłem błędów podatników i byłby wydłużony czas przekazywania środków zainteresowanym organizacjom) - tłumaczyła Joanna Stolarek, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowegoPricewaterhouseCoopers.

Formularz zgłoszeniowy do KRS przeznaczony dla organizacji pożytku publicznego nie zawiera informacji o numerze rachunków bankowych. Tym samym urzędy skarbowe jako pozbawione możliwości oficjalnego pozyskania danych, zdane są na ogólnodostępne źródła informacji, np. strony internetowe.

Ważne!

Organizacje pożytku publicznego, które chcą otrzymać 1 proc. podatku, muszą do 20 listopada przesłać urzędom skarbowym numery swoich rachunków bankowych

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama