REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od nowego roku limit ulgi odsetkowej większy o 23 870 zł

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Od nowego roku limit ulgi odsetkowej wzrośnie do 212 870 zł. Podatnicy, którzy wzięli duże kredyty, będą mogli odliczyć odsetki od dodatkowych 23 870 zł.

Ulga odsetkowa została ograniczona limitem kwotowym. Jest to ta część kredytu, od której można odliczyć odsetki. Limit jest wyznaczany na podstawie iloczynu 70 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy. Od początku obowiązywania ulgi limit wynosił 189 tys. zł.

Autopromocja

Jak zauważa Agata Deptuch, starszy konsultant, doradca podatkowy, w PricewaterhouseCoopers, ceny mieszkań bardzo wzrosły, a limit, który jest obliczany na podstawie danych statystycznych GUS ani drgnął przez kilka lat.

Teraz GUS ogłosił nowe dane, ale to i tak nie przystaje do średnich cen z dużych miast. Według danych statystycznych cena 1 mkw. wyniosła w III kwartale 2007 r. 3041 zł. Po jego przemnożeniu przez 70 otrzymujemy kwotę równą 212 870 zł. Tyle powinien wynosić przyszłoroczny limit ulgi odsetkowej. Choć podatnik będzie mógł odliczyć odsetki od większej kwoty kredytu (różnica między obowiązującym obecnie limitem a nowym to 23 870 zł), patrząc na ceny mieszkań podatnicy mogą czuć pewien niedosyt. Dlaczego wskaźnik jest tak niski?

Jak wyjaśnia Agata Deptuch, wskaźnik ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytku ustalany jest na podstawie przeciętnych dla całego kraju nakładów poniesionych przez inwestorów na budowę wielomieszkaniowych budynków mieszkalnych w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku.

- W ustalaniu wskaźnika uwzględnia się nakłady poniesione na budowę nowych budynków mieszkalnych (innych niż jednorodzinne) przez inwestorów innych niż indywidualni, czyli innych niż budujący budynki mieszkalne na własne potrzeby mieszkalne - dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśla ekspert, wskaźnik ogłaszany przez GUS nie może być porównywany do ceny 1 mkw. mieszkań oferowanych obecnie na rynku mieszkaniowym, gdyż cena, oprócz kosztów wybudowania danej nieruchomości zawiera marżę dewelopera (a tej nie uwzględnia wskaźnik).

- Jeżeli za przykładowe średnie ceny 1 mkw. mieszkania w październiku 2007 r. uznać w Warszawie 9710 zł, w Krakowie 8458 zł, w Gdańsku 6838 zł, to na kupno np. 50-metrowego mieszkania w Warszawie musimy wydać średnio 485 500 zł, a to przewyższa limit wyznaczony na potrzeby ulgi na przyszły rok średnio dwa razy - mówi Agata Deptuch.

W przypadku dużych kredytów podatnik musi ograniczyć swoje odliczenie. Jeżeli podatnik zaciągnął wysoki kredyt (np. 485 500 zł), nie będzie mógł odliczyć odsetek od całości, tylko od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty wyznaczonego limitu (czyli 212 870 zł).

Przypominamy że ulga odsetkowa została zlikwidowana z końcem 2006 roku. Podatnicy mogą z niej korzystać tylko na zasadzie praw nabytych.

212 870 złotych wynosi limit ulgi odsetkowej

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA