| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Deklaracje podatkowe można przesyłać przez internet

Deklaracje podatkowe można przesyłać przez internet

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy określające rodzaje deklaracji podatkowych, które mogą być przesyłane drogą elektroniczną.


W rozporządzeniu ministra finansów w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (Dziennik Ustaw nr 246, poz. 1817) znacznie został rozszerzony katalog podmiotów, które mogą rozliczać się z fiskusem wysyłając formularze przez internet. W wyniku tego po raz pierwszy formularze podatkowe przez internet teoretycznie będą mogli przesyłać już wszyscy, a nie jak dotychczas, wyłącznie uprawnieni przedsiębiorcy.

Od 1 stycznia poprzez system e-Deklaracje prowadzący działalność gospodarczą mogą przesyłać do urzędów skarbowych deklaracje związane z rozliczeniem podatku od towarów i usług, w tym VAT-7. Osoby fizyczne, które z fiskusem rozliczają się przede wszystkim za pomocą PIT-36, PIT-36L, PIT-37 czy PIT-38, z nowej usługi będą mogły skorzystać jednak dopiero od 1 kwietnia tego roku.

Zanim jednak podatnik, płatnik i inkasent skorzysta z systemu e-Deklaracje, musi uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny oraz zgodę organów podatkowych na korzystanie z usług komunikacji elektronicznej. Zaświadczenie ZAS-E wydawać będą naczelnicy urzędów skarbowych. Zainteresowani rozliczaniem się za pomocą internetu już teraz mogą występować do naczelników swoich urzędów skarbowych o wydanie tego zaświadczenia.

JAKIE FORMULARZE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ

Od 1 stycznia 2008 r. w formie elektronicznej przesyłać można m.in: VAT-7, VAT-UE, CIT-8

Od 1 kwietnia 2008 r. w formie elektronicznej przesyłać można m.in.: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-40

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »