| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > LiD proponuje 2 proc. podatku na cele charytatywne

LiD proponuje 2 proc. podatku na cele charytatywne

Klub LiD chce, by podatnik mógł oddać 2, a nie jak dotychczas, 1 procent swego podatku na cele charytatywne. Projekt w tej sprawie trafił niedawno do marszałka Sejmu.

Jak powiedział w poniedziałek autor projektu Witold Gintowt- Dziewałtowski, zwiększenie kwoty, którą można oddać na cel charytatywny, ma związek m.in. z wprowadzeniem dwa lata temu ulg podatkowych, w tym ulgi prorodzinnej, w związku z czym maleje podstawa wyliczenia podatku.


Według Gintowt-Dziewałtowskiego, o ile w ubiegłym roku łączna kwota wynikająca z przekazania 1 proc. podatku wyniosła łącznie około 50 mln zł, w tym roku, suma ta prawdopodobnie wyniesie 20-30 mln zł.


"Stąd te 2 procent, żeby jakoś zrekompensować ten dochód organizacjom pozarządowym" - powiedział poseł.


Według autora projektu, proponowane zmiany mają naprawić też błąd, jaki powstał w wyniku przyjęcia w listopadzie 2006 roku, nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która m.in. określa zasady przekazywania 1 procent podatku.


Jak tłumaczył Gintowt-Dziewałtowski, nowelizacja miała ułatwić podatnikom, zwłaszcza ludziom starszym, przekazywanie środków na cele charytatywne. W wyniku zmian jednak, w nowym prawie znalazł się m.in. zapis, że podatnik może przekazać 1 procent swego podatku jedynie na rzecz jednej organizacji charytatywnej, a nie np. na pomoc konkretnej osobie lub na określone przedsięwzięcie.


Projekt LiD wprowadza więc możliwość wsparcia także określonych osób lub przedsięwzięć. Jak podkreślił Gintowt-Dziewałtowski, jest to ważne choćby ze względu na to, że w Polsce organizuje się wiele akcji zbiórki pieniędzy, np. na leczenie ciężko chorych dzieci.


Według niego, brak możliwości wskazania osoby lub przedsięwzięcia, na które przekazane zostaną pieniądze z podatku, spowodowało zmniejszenie zainteresowania Polaków korzystaniem z tej możliwości.


"Przyznam się, że wcale mnie to nie dziwi, ja też inaczej reaguję, jak mam przekazać pieniądze na jakiś cel określony, niż na jakieś niewiadomo co" - zaznaczył poseł.


Według niego, zwiększenie kwoty, którą można przekazać na cel charytatywny, z 1 do 2 procent podatku, powinno kosztować budżet kilkadziesiąt milionów złotych.


Gintowt-Dziewałtowski podkreślił, że dostał w ostatnim czasie bardzo wiele próśb o zmianę prawa dotyczącego 1 proc. podatku. Jak dodał, proponowane zmiany popierają wszystkie organizacje pozarządowe. Według niego, potrzebę nowelizacji prawa w tym zakresie rozumieją też posłowie PO i PSL.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK