REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga prorodzinna trudna do rozliczenia

Bogdan Świąder
Bogdan Świąder

REKLAMA

Najwięcej pytań podczas wczorajszego internetowego czatu dotyczyło ulgi prorodzinnej i rozliczania dochodów zagranicznych.

Ulga na dzieci w zeznaniu za 2009 r.

Autopromocja

 

W zeznaniu za 2007 rok ulga prorodzinna jest odliczana po raz pierwszy. Nie dziwi więc, że duża część pytań związana była ze sposobem oraz warunkami jej odliczania w zeznaniu rocznym. Z tego tytułu rodzice mogą odliczyć od podatku kwotę 1145,08 zł na każde dziecko.

Warunki odliczeń

Jednym z warunków odliczenia jest nieosiąganie dochodów przez dziecko, które nie ukończyło 25 lat życia i uczy się w szkole lub studiuje. Jednak uzyskiwanie pewnych dochodów przez takie dziecko nie pozbawia ulgi prorodzinnej rodziców. Dziecko może uzyskać dochody wolne od podatku (np. alimenty od swojego ojca, stypendium socjalne lub naukowe), rentę rodzinną po zmarłym rodzicu lub dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (w 2007 roku była to kwota 3015 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie straci prawa do ulgi rodzic, którego studiujące 23-letnie dziecko uzyska w 2007 roku z umowy zlecenie 1220 zł i otrzymuje alimenty od ojca w kwocie 360 zł miesięcznie oraz comiesięczne stypendium socjalne w kwocie 300 zł.

Tematem pytań był także wpływ dochodów uzyskiwanych przez małoletnie dzieci na rozliczenie roczne rodziców.

Rozliczenie dzieci małoletnich

Niektóre dochody dzieci małoletnich łączy się z dochodami rodziców, a następnie opodatkowuje według skali podatkowej. Dotyczy to dochodów z: rent krajowych i zagranicznych, najmu lub dzierżawy, praw majątkowych. Jednak nie wszystkie dochody będą mogły być połączone z dochodami rodziców.

Dzieci małoletnie, które uzyskają dochody z pracy, stypendiów i przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku będą musiały rozliczyć je samodzielnie w zeznaniu rocznym. Będzie tak w przypadku, gdy dziecko uzyska dochód np. grając w filmie jako statysta. Zazwyczaj praca taka jest wykonywana na podstawie umowy cywilnoprawnej. Wobec tego dziecko musi dokonać indywidualnego rozliczenia rocznego, w którym wykaże uzyskane dochody. Przy czym na rodzicach spoczywa obowiązek wypełnienia i złożenia rocznego PIT za małoletnie dziecko.

Zeznanie należy wypełnić na imię i nazwisko dziecka, ale w jego imieniu podpisują się rodzice jako przedstawiciele ustawowi. Gdy zeznanie w imieniu dziecka składane jest po raz pierwszy, rodzice składają dla niego także zgłoszenie identyfikacyjne NIP.

Wątek, który przewijał się w pytaniach internautów, dotyczył też rozliczenia dochodów uzyskanych za granicą.

Dochody zagraniczne

O obowiązku złożenia zeznania rocznego w Polsce przy zarobkach zagranicznych decyduje to, w jakim państwie Polak uzyskuje dochody i jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania obowiązuje Polskę z danym państwem.

W przypadku metody wyłączenia z progresją (np. dochody uzyskane w Anglii, Irlandii, Niemczech, Hiszpanii) nie istnieje obowiązek składania zeznania, pod warunkiem że w Polsce nie mieliśmy dochodów opodatkowanych PIT. Gdy takie dochody uzyskaliśmy, powinniśmy złożyć zeznanie, ale dochody zagraniczne byłyby zwolnione z podatku, a jedynie służyły do obliczenia tzw. stopy procentowanej.

Autopromocja

Przy metodzie proporcjonalnego odliczenia (np. dochody z Austrii, Holandii, Danii, USA) istnieje obowiązek złożenia zeznania rocznego i rozliczenia dochodów zagranicznych.

BOGDAN ŚWIĄDER

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  REKLAMA