reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższy limit do prowadzenia ksiąg

Wyższy limit do prowadzenia ksiąg

Firmy będą zobowiązane do prowadzenia pełnej rachunkowości po przekroczeniu progu przychodów 1,2 mln euro. Dziś limit ten wynosi 800 tys. euro.


Zmiana prawa

Wsejmie odbyło się pierwsze czytanie projektów ustaw o zmianie ustawy o rachunkowości. Obydwa projekty (rządowy i poselski autorstwa Platformy Obywatelskiej) mają na celu zminimalizowanie barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej przez małych i średnich przedsiębiorców. Zmiana ma umożliwić większej liczbie przedsiębiorców zachowanie uprawnienia do prowadzenia tzw. uproszczonej rachunkowości w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dzięki temu firmy unikną wzrostu kosztów obsługi finansowo-księgowej.

W obu projektach nowelizacji zaproponowano podwyższenie ustawowego progu z 800 tys. do 1,2 mln euro. Projekt rządowy idzie jednak o krok dalej. Umożliwia on podmiotom, które ze względu na przekroczenie ustawowego progu, z dniem 1 stycznia 2008 r. musiały przejść na pełną rachunkowość, powrót do księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z proponowanym przepisem firmy nie będą obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych i będą mogły z powrotem zaprowadzić księgę przychodów i rozchodów, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wejdzie w życie nowelizacja. W takim przypadku dochód stanowiący podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy ustala się w sposób przewidziany dla podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, z uwzględnieniem dochodu wynikającego z uprzednio prowadzonych ksiąg rachunkowych. Do określenia podstawy obliczenia podatku za 2008 rok będzie przyjmowany dochód ustalony na podstawie obydwu ewidencji. Oba projekty trafią do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama