reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Minister finansów apeluje do podatników

Minister finansów apeluje do podatników

Minister finansów Jacek Rostowski zaapelował do wszystkich podatników, by przekazywali 1 proc. swojego podatku na organizacje pożytku publicznego. Podkreślił, że w tym roku jest to łatwiejsze.

"Zasady, na których możemy teraz przekazać 1 proc. naszego podatku na organizacje pożytku publicznego stały się o wiele łatwiejsze niż poprzednio. Bardzo zachęcam państwa do skorzystania z tej możliwości. Jest to szansa dla nas wszystkich, żeby przekazać tę część naszego podatku na cele, które uważamy za ważne i za godne wsparcia" - powiedział minister.


Termin składania deklaracji podatkowych za 2007 roku upływa w środę 30 kwietnia. Podatnik, który chce wesprzeć wybraną organizację, musi ją wskazać w deklaracji i obliczyć kwotę (nie wyższą niż 1 proc. podatku w zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).


Możliwość przekazania odsetka podatku dla wybranej organizacji istnieje od kilku lat, jednak w rozliczeniu za 2007 rok zmienia się mechanizm przekazywania tej pomocy.


Dotychczas przed złożeniem deklaracji PIT podatnik musiał wpłacić pieniądze na poczcie lub w banku. Od tego roku pieniądze będzie wpłacał za nas urząd skarbowy. Dzięki temu przekazywanie pomocy ma się stać łatwiejsze.


Podatnik musi w zeznaniu (PIT-28, PIT-36, PIT 36L, PIT-37, PIT- 38) podać wysokość wpłaty. Należy też podać dane pozwalające na zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, czyli jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.


Można wybrać tylko jedną organizację - z zamieszczonych w wykazie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.


Urząd ma czas na przekazanie zebranych kwot organizacjom pożytku publicznego do końca lipca. Wyjątkiem jest 1 proc. w zeznaniach PIT-28 (składanych do końca stycznia). Kwoty te powinny być przekazane do końca kwietnia.


W rozliczeniu za 2006 roku z możliwości przekazania 1 proc. podatku skorzystało 1,6 mln osób, przekazując w sumie ponad 100 mln zł.


Przekazując odsetek podatku na daną organizację, możemy też zastrzec, iż pieniądze mają trafić na konkretny cel. W zeznaniu podatkowym można np. napisać, że pieniądze są przeznaczone na leczenie danej osoby, będącej pod opieką wspomaganej przez nas fundacji.


Według Ministerstwa Finansów, taką informację można zamieścić w rubryce "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem", znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego, odpowiednio w: poz. 135 - PIT-28, poz. 311 - PIT-36, poz. 107 -PIT-36L, poz. 123 - PIT-37, poz. 59 - PIT-38.


Urząd skarbowy prześle te informacje organizacji pożytku publicznego, jako uszczegółowienie przekazanych kwot. Ministerstwo przypomina jednak, że rozdysponowanie tych środków pozostaje w wyłącznej gestii organizacji. Powinno odbywać się w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji, określonym w statucie w zgodzie z przepisami prawa.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama