| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga na nowe technologie – potrzebne zmiany?

Ulga na nowe technologie – potrzebne zmiany?

Ulga na nowe technologie to udogodnienie dla firm, które inwestują w innowacje. W Polsce obowiązuje od 2006 roku. Czy firmy korzystają z tego rozwiązania? Czy konieczne jest wprowadzenie zmian w tym obszarze?

Nowy serwis: Biura rachunkowe

Czym jest ulga na nowe technologie?

Ulga skierowana jest do podatników prowadzących własną działalność gospodarczą, która opodatkowana jest na zasadach ogólnych. Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym, przedsiębiorca może obniżyć podstawę opodatkowania o 50% wydatków na zakup nowych technologii do firmy.

Ulgi podatkowe na żłobki i przedszkola od 2016 roku

Ustawodawca precyzuje, że do nowych technologii zaliczają się np. prawa do programów komputerowych czy know-how, a zatem wiedza technologiczna w postaci wartości niematerialnych jak również prawnych. Nabycie nowych technologii to nabycie praw do wiedzy technologicznej w oparciu o umowę o przeniesienie owych praw. Odliczenie wydatków na nowe technologie może nastąpić w roku, w którym wprowadzona została technologia, możliwe jest to również w roku następnym. Z ulgi skorzystać nie może przedsiębiorca, który działa w specjalnej strefie ekonomicznej lub też w sytuacji, gdy udzieli praw do nowej technologii innym firmom, otrzyma zwrot wydatków w innej formie lub też, gdy jego firma ogłosi upadłość.

Ulga na nowe technologie nie cieszy się w Polsce dużą popularnością. W 2013 roku skorzystało z niej zaledwie 106 firm. Co jest tego powodem i co może temu zaradzić?

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Potrzebne zmiany?

Kryteria, które uprawniają do skorzystania z ulgi na nowe technologie powodują, że korzystają z niej jedynie duże przedsiębiorstwa. Ponadto obecne przepisy premiują zakup nowych technologii, jednak nie inicjują ich tworzenia. Do tego zakup owych technologii odbywa się często za granicą, co powoduje niepotrzebny odpływ kapitału.

W związku z powyższym Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie pewnych modyfikacji w ustawie. Chodzi między innymi o plan wprowadzenia mechanizmu, w którym część wydatków na badania i rozwój przy zaliczaniu w koszty byłaby powiększana o określony procent. Jest również pomysł zwrotu w gotówce kosztów poniesionych na badania i rozwój w przypadku start-upów.

Rząd przyjął projekt Prawa działalności gospodarczej ("konstytucji dla przedsiębiorców")

Rozważane jest także wprowadzenie tzw. ulgi przyrostowej. Według statystyk Polska znajduje się na szarym końcu w rankingu krajów europejskich pod względem inwestycji w innowacyjność. Zmiany w tym obszarze są koniecznością.

Edyta Grubek

www.eguk.com.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »