| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Te same pensje, różny podatek

Te same pensje, różny podatek

Urzędy skarbowe twierdzą, że obecnie wynagrodzenia finansowane z funduszy UE nie są zwolnione od podatku. Nie wszystkie sądy podzielają tę opinię. W efekcie pracownicy tej samej firmy są różnie traktowani, zależnie od tego, który sąd rozpatruje sprawę - donosi "Rzeczpospolita".

Problem dotyczy interpretacji art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT.


W myśl tej regulacji zwolnione od podatku są dochody spełniające określone warunki, tzn. pochodzące od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO.


Prawa do zwolnienia nie pozbawia fakt, że przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy.


Dużo wątpliwości budzi także ostatnia część przepisu (art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b ustawy o PIT).


Zgodnie z tym przepisem prawo do zwolnienia ma tylko podatnik, który bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Jednocześnie zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.


Początkowo organy podatkowe dość często potwierdzały, że podatnikom przysługuje zwolnienie, ale tendencja ta się zmieniła i obecnie interpretacje są niekorzystne.

 

Więcej w "Rzeczpospolitej"

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »